Wystrój jadalnia na wigilię - o czym należy pamiętać?

W Boże Narodzenie najważniejsza są atmosfera i emocje, ale odpowiednio udekorowane i wysprzątane wnętrza pomogą nam wykreować magiczny, świąteczny klimat. Jeśli wieczerzę wigilijną planujemy urządzić w jadalni, to właśnie do tego pomieszczenia powinniśmy przywiązać największą wagę, nawet jeśli większość dekoracji świątecznych ustawiliśmy w salonie.

Od czego zacząć? Przede wszystkim określmy stylistykę oraz dominującą kolorystykę – wnętrze będzie wyglądało efektownie, jeśli aranżacja będzie spójna. Klasyczne świąteczne barwy to duet zieleni i czerwieni z nutą złota, możemy też postawić na chłodne kolory nawiązujące do zimowej nocy: biel, granat, srebro. Minimalistyczna biel ze złotem także jest popularna. Jeśli chodzi o style to najczęściej wybieramy między klasyczną elegancją, swobodnym eklektyzmem i stylistyką rustykalną, która dobrze komponuje się z modnym w naszych wnętrzach stylem skandynawskim.

Dekorując jadalnię na wigilię zacznijmy od zaaranżowania stołu. Tradycja nakazuje, by był nakryty białym obrusem, jednak coraz częściej pozwalamy tu sobie na odejście do klasyki – na wigilijnych stołach pojawiają się też kolorowe obrusy. Uważajmy jednak na te z typowo świątecznymi nadrukami i wzorami – zwykle wyglądają one kiczowato i pasują raczej na niezobowiązujące spotkanie świąteczne z przyjaciółki, niż uroczysta kolację wigilijną. Jeśli chcemy pogodzić tradycję i nowoczesność, możemy zastosować dwa obrusy. Ten o intensywnej barwie będącej motywem przewodnim naszej aranżacji kładziemy na spodzie, po czym przykrywamy go białym tak, by kolorowa warstwa swobodnie zwisała po bokach stołu i była widoczna. Inną metodą na wprowadzenie koloru jest położenie na środku stołu kolorowego, wąskiego bieżnika.

Niezbędnym elementem świątecznej dekoracji stołu są świece. Idealnie sprawdzą się smukłe, wysokie świeczniki. Na środku stołu możemy ułożyć stroik wykonany ze świeżych gałęzi choinkowych oraz kolorowych, szklanych bombek – to bezpretensjonalna, ale efektowna dekoracja. Świeże gałązki ozdobione niewielkimi bombkami możemy też wykorzystać jako dekorację serwetek, które ułożymy przy każdym nakryciu – wystarczy wsunąć je pod pierścień, który utrzymuje kształt zwiniętej serwetki. Pamiętajmy przy tym, że dekoracje są tylko dodatkiem – nie mogą przytłaczać stołu, utrudniać sięgania po potrawy czy konwersacji z osobami siedzącymi naprzeciwko. Dlatego lepiej zachować umiar w liczbie ozdób – bogate aranżacje sprawdzają się na zdjęciach w pismach wnętrzarskich, ale niekoniecznie w życiu.

Na szczęście poza stołem także możemy umieścić dekoracje. Nawet jeśli w salonie ustawiliśmy choinkę, warto choćby niewielkie drzewko postawić też w jadalni, jeśli to tu spotkamy się przy wieczerzy wigilijnej. Obecnie modne są dekoracje monochromatyczne, w których choinka dekorowana jest bombkami w jednym kolorze, różniącymi się jedynie wielkością i fakturą, co urozmaica aranżację. W tej samej tonacji utrzymane są też łańcuchy oraz lampki choinkowe. 

Kolejny element dekoracyjny, który możemy zastosować w każdym pomieszczeniu, także w jadalni to właśnie dekoracje świetlne wykorzystywane inaczej niż lampki na choinkę. Bardzo modnym rozwiązaniem jest umieszczenie drobnych światełek led na cienkim druciku w przezroczystym pojemniku: lampionie czy słoiku. Taka dekoracja ustawiona np. między doniczkami na parapecie lub na półce będzie wyglądać bardzo efektownie. Świetlnymi sznurami led możemy tez udekorować np. karnisze czy brzegi regałów. 

Jeśli w domu są dzieci, możemy pomyśleć o mniej klasyczny, a bardziej bajkowych dekoracjach świetlnych. Maluchy na pewno będą zachwycone np. świętym Mikołajem czy zaprzęgiem reniferów migoczącym na ścianie. Dekoracją, która kochają najmłodsi są też wzory na szybkie wykonywane sztucznym śniegiem w sprayu. Możemy popuścić wodze fantazji lub skorzystać z gotowych szablonów, by stworzyć zimową dekorację na oknie. 

 

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.