5 zasad aranżacji małej kuchni

Wybierając meble kuchenne do małej kuchni trzeba kierować się rzecz jasna jej metrażem. Dlatego najlepszym wyjściem, jeśli nie ogranicza nas budżet, jest zabudowanie wszystkich sprzętów, aby zapewnić jak największą ergonomię wnętrza. Zatem, o czym należy pamiętać aranżując małą kuchnię? Oto 5 najważniejszych zasad, którymi warto się kierować.

Po pierwsze, wykorzystaj całą ścianę na zabudowę mebli kuchennych

Często wydaje się, że nowoczesne meble kuchenne w zabudowie to rozwiązanie raczej dla większych przestrzeni. Jednak nic bardziej mylnego. Do małej kuchni warto wybrać projekt, który zakłada zabudowę aż pod sufit. Wykorzystanie całej ściany pozwala zaoszczędzić pozostałą przestrzeń i jest bardziej funkcjonalne. Można zabudować zarówno lodówkę, jak i piekarnik. Oczywiście wypełnienie szafek należy zaplanować tak, by to, czego używa się często znalazło się w dolnych półkach, natomiast rzadziej używane rzeczy jak np. zastawa stołowa, czy sporadycznie wykorzystywane sprzęty AGD, na górnych. Mimo wszystko warto zainwestować również w małą drabinkę, dzięki czemu sięganie po znajdujące się wysoko akcesoria nie będzie utrudnione.

Po drugie, zastosuj jasne kolory frontów szafek kuchennych i ścian

Podstawową zasadą jest nie pomniejszanie małej przestrzeni poprzez źle dobrane kolory. Zbyt ciemne mogą wyraźnie ją przytłoczyć. Ta zasada dotyczy zarówno frontów mebli kuchennych, jak i ścian. Najlepiej wybierać pastelowe barwy, łącząc je ze sobą dopełniająco. Wybierając nowoczesne meble kuchenne sklep internetowy z białymi frontami laminowanymi można wpisać je we wnętrze małej kuchni, której ściany zostały pomalowane np. na beżowo, w kolorze jasnoszarym, czy blado różowym. Dzięki temu niewielka przestrzeń będzie się wydawać większa.

Po trzecie, wykorzystaj przeszklenia

Niewielkie dekoracyjne lustra na wolnej ścianie mogą być dobrym pomysłem do kuchni. Zwykle wykonane są one ze szkła hartowanego bądź po prostu akrylu. Pomiędzy szafkami można wykorzystać również płytę szklaną, która będzie stanowiła dodatkową ozdobę. W aranżacji kuchni sprawdzą się również zegary z materiału imitującego szkło. Wybranie szklanych dodatków pozwoli optycznie powiększyć małą kuchnię oraz dobrze skomponuje się ze szklanymi lub nabłyszczanymi frontami nowoczesnych mebli kuchennych.

Po, czwarte dobierz blaty, które można złożyć, oszczędzając przestrzeń

Nie zawsze nowoczesne meble kuchenne w zabudowie posiadają blaty robocze. Chcąc maksymalnie zaoszczędzić przestrzeń, często wybiera się projekt bez przestrzeni do pracy. Aby zapewnić sobie dodatkowe miejsce do przygotowania posiłków, trzeba zatem wykorzystać inną ścianę, jeśli jedną zajmują szafki i sprzęty w zabudowie. Dobrym rozwiązaniem mogą być, w tym przypadku, podwieszane blaty. Kiedy nie są używane można je całkowicie złożyć. W ten sposób nie zabierają cennej przestrzeni w małej kuchni. Oczywiście można wybrać również projekt zabudowy, który zakłada blat wysuwany z szafki, bądź składany.

Po piąte, dobierz odpowiednie krzesła kuchenne

Kuchnia jest miejscem, w którym zwykle spożywamy posiłki. W małej kuchni trzeba dobrze zaplanować również dobór krzeseł. Jeśli posiadamy wysuwany lub rozkładany blat, najlepiej dobrać do niego pasujące stylistycznie hokery bądź taborety. Trzeba również pamiętać, by materiał na obiciach był odpowiednio trwały i jak najmniej absorbował wilgoć i zapachy. Krzesła powinny być również dopasowane do frontów mebli kuchennych. Wybierając drewniane meble kuchenne z fornirowanymi frontami, warto dobrać pasujące do nich pasujące krzesła, wykonane z tego samego materiału. Do nowoczesnej kuchni z przeszkleniami i chromowanymi elementami można wybrać laminowany blat i krzesła z metalowymi wykończeniami.

Stosowanie się do powyższych zasad pozwoli stworzyć ergonomiczne wnętrze małej kuchni. Odpowiednie rozwiązania aranżacyjne mogą nie tylko nie zagracić małej kuchni niepotrzebnymi rzeczami, ale również sprawić, że będzie wydawała się bardziej przestronna. Wybór odpowiednich nowoczesnych mebli kuchennych jest tu kluczowy. Ułatwia codzienną pracę w kuchni, a także, mimo niewielkiej przestrzeni, pozwala stworzyć harmonijne wnętrze, w którym panuje porządek.

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.