Dobre oświetlenie miejsca pracy - czyli jak dobrze oświetlić gabinet?

Dobre oświetlenie w miejscu pracy jest bardzo ważne. Ma kluczowe znaczenie dla jakości wykonywanej pracy i dla naszego zdrowia. Wyposażając gabinet powinniśmy dokładnie przeanalizować, w jaki sposób stworzyć optymalny system oświetleniowy. 

Kwestie związane z oświetleniem stanowisk pracy w firmowych biurach są regulowane przepisami. Istnieją dokładne zasady, ściśle regulujące dopuszczalne parametry w zakresie natężenia i barwy światła w pomieszczeniach biurowych. Tak samo rygorystycznie powinniśmy potraktować oświetlenie naszego prywatnego gabinetu w domu. W dzisiejszych czasach rośnie liczba osób pracujących zdalnie. Dlatego warto poznać najważniejsze sprawy związane z oświetleniem gabinetu.

Podczas aranżowania przestrzeni gabinetowej ważne jest zapewnienie sobie bezpiecznego i funkcjonalnego miejsca do pracy. W pokoju, który urządzamy na biuro, musi znajdować się główne źródło światła. To lampa, za pomocą której równomiernie oświetlimy pokój. Jako główne źródło światła możemy zastosować bogato zdobiony żyrandol lub nowoczesną, minimalistyczną lampę wiszącą. Dobór głównej lampy jest uzależniony od stylu aranżacyjnego w gabinecie. Jeśli gabinet ma wygląd klasyczny, dobrze sprawdzą się bardziej wyrafinowane żyrandole, np. te ozdobione kryształkami – dodadzą wnętrzu szyku i elegancji, sprawiając, że przyjmowani goście poczują się luksusowo. Skromniejsze modele lamp polecane są do bardziej nowoczesnych wnętrz. Prosta, wisząca lampa o niestandardowym wzorze będzie doskonałym dopełnieniem modnych obecnie aranżacji w stylu funkcjonalnego minimalizmu.

Doskonałym uzupełnieniem systemu oświetleniowego gabinetu jest lampka biurkowa. Obecnie możemy wybierać spośród ogromnej ilości różnorodnych wzorów i modeli. Oprócz tego możemy użyć dodatkowego oświetlenia regałów i półek oraz dużej lampy stojącej, dodającej wnętrzu stylowej elegancji. 

Ogromnie ważna jest również odpowiednia barwa światła. Profesjonalnym określeniem tego parametru jest temperatura barwowa światła. Jest ona wyrażana w stopniach Kelvina. Optymalne światło do pracy w zamkniętych pomieszczeniach to światło dzienne. Dlatego najlepiej wyposażyć gabinet w źródła światła o temperaturze barwowej jak najbardziej zbliżonej do światła naturalnego. Nie zaleca się zbyt ostrego, jaskrawego światła, ponieważ jest ono bardzo niekorzystne dla naszych oczu. Odradzamy również stosowanie światła zbyt ciepłego, ponieważ może powodować zbytnie odprężenie i senność. Do oświetlenia gabinetu bardzo dobrze nadają się żarówki halogenowe. Są one bardzo trwałe i ekonomiczne, a przy tym zapewniają barwę światła bardzo podobną do naturalnego światła dziennego. 

Jeśli mamy możliwość, przeznaczmy na nasz gabinet pomieszczenie z dużym oknem. Dzięki temu do biura będzie wpadała maksymalna ilość naturalnego światła dziennego. Spoglądanie za okno jest również polecane w przerwach w pracy, aby odciążyć dzięki temu wzrok zmęczony od komputera.

 

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.