Jakie światło do gabinetu – krótki przewodnik

Oświetlenie jest jednym z najważniejszych aspektów, jeśli chodzi o projektowanie gabinetu. Słabo oświetlone biuro wprowadza w stan uśpienia i sprawia, że środowisko pracy jest nieergonomiczne i niefunkcjonalne. Wielu właścicieli biur korzysta z różnych technik oświetleniowych, w zależności od charakteru wykonywanej pracy. Jak najlepiej wybrać oświetlenie gabinetu?

Odpowiednie żarówki
To powinna być zawsze pierwsza kwestia do rozważenia, jeśli chodzi o nowoczesne oświetlenie biurowe. Jeśli wybierzemy złe żarówki, prawdopodobnie popełnimy najgorszy błąd w aranżacji oświetlenia biurowego. Żarówki mają zazwyczaj wyraźny zakres intensywności i koloru. Wszystkie światła w gabinecie powinny mieć tę samą temperaturę barwową. Różne temperatury barwowe tworzą dosyć przytłaczający nastrój biura. Wybierając intensywność światła, zdecydujmy się na żarówki, które emitują światło przypominające zwykłe, światło dzienne.

Uzupełnienie oświetlenia górnego oświetleniem zadaniowym
Oświetleniu ogólnemu musi towarzyszyć oświetlenie zadaniowe. Rolę tę w gabinetach spełniają najczęściej lampki biurkowe, których podstawowym zadaniem jest oświetlanie blatu biurka i umożliwianie efektywnej pracy przy biurku. Oczywiście, ich wybór zależy od zadań, które najczęściej wykonujemy. Inne lampki dobierzemy pracując przy komputerze, inne wypełniając ręcznie dokumentację biurową. Doskonałym wyborem są lampki biurowe na regulowanym ramieniu, które umożliwiają ustawienie konta padania światła i doświetlanie konkretnego obszaru biurka. Biorąc pod uwagę ergonomię pracy przy komputerze, właściwe będzie ustawienie źródła światła z dala od ekranu komputera. Ma to na celu zmniejszenie refleksów świetlnych, które mogą być spowodowane zbyt dużą ilością światła odbijającego się od ekranu.

Nieoceniona rola światła naturalnego
Naturalne światło jest najtańszym, a zarazem najlepszym źródłem oświetlenia biurowego. Światło słoneczne odgrywa także bardzo ważną rolę przy wyborze najlepszych technik oświetleniowych dla naszego gabinetu. Światło dzienne doskonale uzupełnienia oświetlenie w biurze. Zapewnia ono także szereg korzyści zdrowotnych. Pomaga naszemu organizmowi produkować witaminę D, która jest bardzo ważna dla usuwania zaburzeń nastroju i depresji. Na dłuższą metę skutkują one obniżeniem wydajności pracy. Jeśli chcemy połączyć naturalne oświetlenie ze sztucznym światłem, zawsze starajmy się wybrać ciepłe i kolorowe światła robocze o niskiej mocy, aby zapewnić optymalne doświetlenie swojego miejsca pracy. Niektóre biura mogą nie mieć dostępu do naturalnego światła. W takich sytuacjach wskazane jest szukanie żarówek lub lamp imitujących naturalne światło słoneczne.

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.