Odpowiednie światło do pracy w gabinecie - poradnik

Gabinet to miejsce, w którym zwykle pracujemy i spędzamy w nim większość naszego czasu. Dlatego komfort naszej pracy w dużej mierze zależny jest od oświetlenia w tym pomieszczeniu. Praca w gabinecie to zazwyczaj praca biurowa, przy komputerze, książkach lub dokumentach, która wymaga od nas skupienia oraz bardzo dobrego wzroku. W związku z tym, w trosce o nasze oczy warto zamontować w gabinecie światło, które pozwoli nam na bardziej wydajną i efektowną prace. Jakiego rodzaju światło będzie najlepsze do pracy w gabinecie? Tego dowiesz się z poniższego poradnika! Zapraszam Cię do lektury!

Dowiedz się jaki jest wskaźnik oddania barw Ra!
Przede wszystkim powinniśmy zapoznać się ze wskaźnikiem oddawania barw Ra. Jest to najważniejszy czynnik, który pozwoli nam dobrze ocenić jakość światła w naszym pomieszczeniu. Zasada jest taka, że im wyższa jest wartość Ra (maksymalnie może ona wynosić 100 Ra) tym kolory przedmiotów, które są przez lampę oświetlane wydają się bardziej naturalne. Poziom Ra nie powinien być niższy niż 80 w pomieszczeniach, w których ludzie przebywają i pracują przez dłuższy czas – wedle normy zalecającej oświetlenie miejsc pracy. 

Jaka powinna być temperatura barwowa emitowanego światła?
Wybierając żarówki i lampy do gabinetu warto zwrócić uwagę także na temperaturę barwową emitowanego światła. Jeśli chcemy otrzymać z oświetlenia światło dzienne to należy wybrać żarówki o temperaturze około 6000 kelwinów. Dla zwolenników delikatnego światła o ciepłej, ale trochę ciemniejszej barwie zaleca się kupno żarówki, której temperatura wynosi mniej niż 3300 kelwinów. 

Czemu warto użyć trójpasmowych świetlówek liniowych w swoim gabinecie?
Dobrym rozwiązaniem do gabinetu będzie zainstalowanie w tym pomieszczeniu trójpasmowych świetlówek liniowych, ponieważ dają one bardzo dużo jasnego światła. Jest to oświetlenie wysokiej jakości, które sprzyja pracy przy komputerze lub z dokumentami. Trójpasmowe świetlówki liniowe są aż 20 procent bardziej skuteczne od tradycyjnych świetlówek jednopasmowych. Poziom natężenia oświetlenia w tych żarówkach wymaga mniejszej ilości źródeł światła, dlatego oszczędzamy w domu energię i nie tracimy na jakości oświetlenia w gabinecie. 

Czy warto instalować halogenowe energooszczędne żarówki w gabinecie?
Odpowiedź jest tylko jedna: tak, warto. Okazuje się, że zastosowanie halogenowych energooszczędnych żarówek w gabinecie zamiast tradycyjnych pozwala nam zaoszczędzić już od 20 do 65 procent energii elektrycznej. Jest to oświetlenie bardzo wydajne, które będzie nam służyć przez długi czas, więc nie ulega pogorszeniu jakość światła, a oszczędzamy pieniądze i cenną dla środowiska energię elektryczną. 

 

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.