Rodzaje pomp ciepła

Pompy ciepła są jednymi z najpraktyczniejszych, a zarazem w pełni ekologicznych rozwiązań stosowanych w domach. Urządzenia świetnie sprawdzą się do przygotowywania ciepłej wody użytkowej oraz ogrzewania budynków instalacjami c. o. Pompy ciepła pozyskują energię cieplną zgromadzoną w naturalnych zasobach planety: wodzie, powietrzu i gruncie. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się rodzajom pomp ciepła i wyjaśnimy, jakie są między nimi różnice.

Jak wspomniano, pompy ciepła korzystają z odnawialnych źródeł energii. Dzięki temu w krótkim czasie możemy zaoszczędzić naprawdę spore kwoty ponoszone do tej pory na ogrzewanie. Ponadto, takie rozwiązania są metodami w pełni ekologicznymi, zyskującymi obecnie coraz większą popularność. Stosowanie pomp ciepła w bezpośredni sposób chroni przed przedostawaniem się do atmosfery zanieczyszczeń pyłowych i innych szkodliwych substancji powstających w trakcie spalania paliw stałych. 

W zależności od tego, skąd urządzenie pozyskuje energię cieplną, pompy dzielą się na trzy zasadnicze rodzaje. Pierwszym z nich są pompy, których dolnym źródłem ciepła jest powietrze. Montaż instalacji jest w tym przypadku dość prosty, ponieważ nie trzeba wykonywać odwiertów ani budować skomplikowanego systemu hydraulicznego. Takie pompy są przy tym zdecydowanie tańsze niż pozostałe typy urządzeń. Takie rozwiązanie ma jednak spore ograniczenia. Przede wszystkim musimy mieć na uwadze fakt, iż wydajność pompy spada wraz ze zmniejszaniem się temperatury powietrza. Innymi słowy, aby skompensować mniejszą ilość energii cieplnej pozyskiwanej przez pompę z powietrza, urządzenie pobiera znacznie większą ilość energii elektrycznej bezpośrednio z sieci. Wiąże się to z wysokimi rachunkami za prąd w miesiącach zimowych – a więc wtedy, gdy trzeba dostarczyć do budynku dużo ciepła. W pozostałych miesiącach pompa pracuje dość ekonomicznie.

Innym rozwiązaniem jest montaż urządzenia, którego dolnym źródłem ciepła jest woda. Aby to jednak nastąpiło, musimy posiadać na działce odpowiedniej wielkości (i głębokości) zbiornik wodny. Jeśli nie ma dostępu do stawu, można także wykopać dwie studnie głębinowe – czerpną i zrzutową. Budowa studni jest czasochłonna, musimy liczyć się także z wysoką ceną. Pompy ciepła woda/woda lub woda/powietrze wykorzystujące energię cieplną zgromadzoną w wodzie gruntowej są bardzo efektywne nawet zimą. W najchłodniejszych miesiącach, gdy temperatura powietrza spada poniżej zera, przy dnie stawu utrzymuje się zazwyczaj stała temperatura na poziomie około 8 stopni. Pompa może sprawnie pozyskiwać ciepło z wody, dzięki czemu możemy liczyć na oszczędności. Jednak ze względu na spory koszt wdrożenia takiego rozwiązania mało kto decyduje się na jego zastosowanie.

Trzeci rodzajem pomp są urządzenia czerpiące ciepło z ziemi, czyli gruntowe pompy ciepła. Jest to zdecydowanie najczęściej wykorzystywane rozwiązanie. Takie urządzenia wykorzystują ciepło zmagazynowane w powierzchniowych warstwach Ziemi, które akumulują energię pochodzącą z promieniowania słonecznego niezależnie od pory roku. Na głębokości 15 metrów, czyli tam, gdzie montuje się omawiane urządzenie, temperatura gruntu w ciągu całego roku utrzymuje się na stałym poziomie, wynoszącym około 8-15 stopni Celsjusza. Dzięki temu pompa może efektywnie pobierać energię i przekazywać ją do ogrzania domu.

 

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.