Ogrzewanie podłogowe - czy warto w nie zainwestować?

Ogrzewanie podłogowe to nowoczesne rozwiązanie, które coraz częściej stosowane jest w naszych domach i mieszkaniach. Jeszcze kilka lat temu uważane było za kosztowną fanaberię, dziś ma coraz więcej zwolenników. Jak działa? I czy warto zastąpić klasyczne grzejniki ogrzewaniem podłogowym?

Ogrzewanie podłogowe wiąże się z tym, że pod podłogami ułożony jest system grzewczy. W zależności od tego, jaki wariant wybierzemy, są to rury z wodą lub elektryczne kable grzejne. Warto pamiętać, że zdecydowanie najłatwiej jest zaprojektować ogrzewanie podłogowe, kiedy projektujemy dom lub mieszkanie. Dlatego najczęściej z tym systemem mamy do czynienia w nowych apartamentowcach lub współcześnie budowanych domach jednorodzinnych, bardzo trudno byłoby natomiast zastosować taką instalację w bloku z centralnym ogrzewaniem. 

To o czym musimy pamiętać to też fakt, że ogrzewanie podłogowe wymaga dużej wiedzy i perfekcji podczas pracy. Dlatego prace należy powierzyć sprawdzonej ekipie fachowców – tylko to gwarantuje, że cały system będzie działał prawidłowo. Nie możemy sobie też pozwolić na nadmierne oszczędności. Oczywiście możemy wybrać tańsze w eksploatacji ogrzewanie wodne, jednak dobra izolacja podłogi nie pozostawia pola do kompromisów. Od tego zależy, czy ogrzewanie będzie działało prawidłowo, a także czy ciepło nie będzie „uciekało” generując niepotrzebne koszty. 

Który typ ogrzewania wybrać, jeśli chcemy zaoszczędzić? W Polsce wciąż bardziej popularne jest ogrzewanie podłogowe w systemie wodnym. Choć jest ono droższe na etapie montażu i zakupu, wiąże się z niższymi kosztami eksploatacyjnymi. W przypadku ogrzewania instalacją elektryczną jest odwrotnie – sam zakup i montaż są znacznie tańsze jednak prąd jest drogi i to podnosi koszty ogrzania całego mieszkania lub domu. W dodatku ogrzewanie podłogowe to projekt na lata, a nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak będzie kształtowała się dynamika cen prądu w perspektywie np. dekady czy dwóch. Wszystko jednak wskazuje na to, że tendencje te będą zwyżkowe – prąd nieustannie drożeje. Dlatego niewielu klientów podejmuje takie ryzyko, woląc zapłacić więcej na etapie inwestycji. 

Warto też wiedzieć, że projektując ogrzewanie podłogowe nie musimy instalować go na całej powierzchni mieszkania. Częstym rozwiązaniem jest wybranie go jedynie do łazienki, kuchni i sypialni, w pozostałych pomieszczeniach instaluje się tradycyjne grzejniki. To obniża koszty instalacji i jej eksploatowania. 

Porównajmy jeszcze ogrzewanie podłogowe z tradycyjnym. Przede wszystkim daje ono nieporównywalny komfort w porównaniu do klasycznych grzejników. Chodzenie po ciepłej podłodze boso czy w skarpetkach to luksus, na jaki właściciele grzejników nie mogą sobie zimą pozwolić. Jest to też znakomite rozwiązanie, jeśli mamy małe dzieci, które na podłodze spędzają większość czasu. Zabawa na ciepłej powierzchni jest o niebo przyjemniejsza. Wybór ogrzewania podłogowego oznacza też, że możemy zrezygnować z dodatkowych ocieplaczy podłogi takich jak dywan.

A jakie są wady? Podłoga wolno się nagrzewa i długo pozostaje ciepła. Dlatego ogrzewanie podłogowe nie sprawdza się w pomieszczeniach, gdzie chcemy często zmieniać temperaturę lub w takich, które użytkujemy sporadycznie. Trudnej też dynamicznie regulować ciepłotę – tradycyjne grzejniki dają t większe możliwości. Warto też pamiętać, że ogrzewanie podłogowe nie może znajdować się pod każda podłogą – wykluczony jest na przykład parkiet i spora część paneli. W dodatku nawet przy tych panelach, przy których producenci wskazują na możliwość zastosowania ogrzewania podłogowego, efekt grzania będzie gorszy niż przy podłodze zrobionej z płytek. A to znacząco ogranicza możliwości aranżacyjne. 

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.