Kącik do nauki w pokoju dziecka - o czym warto pamiętać?

Jak sprawić, aby nasze dziecko pokochało naukę w domu? Stworzyć mu odpowiednią przestrzeń do pracy. W każdym dziecięcym pokoju można z powodzeniem wydzielić kącik przeznaczony do nauki, czytania lub prac twórczych. Warto przy tym pamiętać o kilku podstawowych zasadach. 

Dopasowane meble
Meble służące do nauki, a więc przede wszystkim biurko i krzesła powinny być wygodne, ergonomiczne i funkcjonalne. Zarówno biurko, jak i krzesło muszą mieć odpowiednią wysokość, dostosowaną do wzrostu dziecka. Warto pomyśleć o meblach z możliwością regulacji, aby nie wymieniać ich, co dwa lata na nowe. Dziecko w wieku szkolnym rośnie przecież bardzo szybko. Biurko musi mieć odpowiednio duży blat, aby wydzielić na nim miejsce do przechowywania rozmaitych szkolnych akcesoriów, które powinny znajdować się pod ręką i przestrzeń roboczą służącą do czytania, rozwiązywania zadań czy rysowania. Coraz częściej na biurku współczesnego ucznia niezbędny okazuje się komputer lub laptop. Dla tych urządzeń również musimy zarezerwować odpowiednią ilość miejsca. Krzesło powinno zapewnić dziecku komfortowe, bezpieczne i zdrowe siedzenie. Musi posiadać odpowiednio wyprofilowane oparcie i wygodne siedzisko. 

Odpowiednie ustawienie biurka
Odpowiednie ustawienie biurka to jedna z kluczowych kwestii. Biurko nie powinno być zwrócone w stronę okna. To, co dzieje się za oknem może, bowiem sprzyjać dekoncentracji. Nawet dorosłe osoby nie byłyby w stanie skupić się na nauce, kiedy za oknem można obserwować tyle ciekawych rzeczy albo rozciąga się z niego piękny widok. Najlepiej, jeśli biurko stoi odwrócone od okna lub drzwi. Umieśćmy ten mebel w miejscu, które ma dobre światło, przysuwając go do ściany.

Ważna rola oświetlenia
Oświetlenie zadaniowe, czy to lampka biurkowa, czy lampa wisząca jest niezbędnym dodatkiem w każdej przestrzeni roboczej, bez względu na wiek dziecka. Światło sztuczne powinno uzupełniać światło naturalne, które wpada do pokoju dziecka przez okno. Warto wybrać lampkę z regulacją. Dziecko może wówczas dowolnie skierować strumień światła w zależności od potrzeb.

Miejsca do przechowywania
Nic tak nie rozprasza w trakcie nauki, jak chaos i bałagan. Każda rzecz w kąciku do nauki powinna mieć swoje miejsce. Musimy, więc zapewnić dziecku wystarczającą ilość miejsca do przechowywania. Obok biurka można postawić regał na książki i zeszyty. Dobrym pomysłem są również kontenerki, które stawia się przy biurku albo wsuwa pod mebel. Wszelkiego rodzaju organizery oraz pojemniki na długopisy i inne akcesoria pozwalają łatwo zachować porządek. 

 

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.