Oświetlenie pokoju ucznia - o czym warto pamiętać?

Oświetlenie to niezbędny element każdego wnętrza. Szczególnej ważności nabiera jednak w pomieszczeniach, które łączą kilka różnych funkcji. Do tego rodzaju wnętrz niewątpliwie należy pokój dziecięcy. Chodzi o to, że nie służy on wyłącznie do spania, zabawy i przyjmowaniu gości, ale jest to również miejsce do nauki i odrabiania lekcji. Właśnie z tej racji niezwykle ważna jest kwestia oświetlenia. O ile w sypialni czy salonie możemy wybierać lampy i inne źródła światła, bazując na ich aspekcie wizualnym i dekoracyjnym, to tutaj najistotniejsza jest wygoda i funkcjonalność.

Każdy rodzic chce, żeby pokój ich dziecka był przyjazny i wygodny. Chodzi o to, żeby przestrzeń rozwijała w dziecku kreatywność i wyobraźnię. Pamiętajmy jedna, że przede wszystkim pokój ucznia ma być bezpieczny. Powinny w nim znajdować się trzy strefy – nauki, relaksu i odpoczynku, czyli snu. Najwięcej uwagi powinniśmy poświęcić światłu, ponieważ niedostateczne lub nadmierne oświetlenie wpływa na funkcje poznawcze, takie jak pamięć i koncentracja, może wywoływać rozdrażnienie, bóle głowy oraz problemy ze snem. Jeśli właściwie zainwestujesz, to w przyszłości twoje dziecko może uniknąć wizyt u okulisty, ortopedy czy fizjoterapeuty.

Dzienne oświetlenie
Światło dzienne ma szczególne właściwości aktywizujące, a więc jego odpowiednie natężenie wpływa na koncentrację i mobilizuje dziecko do pracy. Oznacza to, że miejsce przeznaczone do nauki musi znaleźć się tam, gdzie jego ilość jest wystarczająca. Miejsce w pobliżu największego skupiska światła słonecznego jest najlepsze dla ustawienia biurka. Może się ono znaleźć z boku okna lub przed nim. Oświetlenie to możemy korygować poprzez zastosowane zasłon czy rolet, których tkaniny o zróżnicowanym natężeniu przejrzystości weryfikują ilość wpadającego światła.

Strefa nauki
Na biurku powinno znaleźć się oświetlenie miejscowe ze specjalnym światłem kierowanym 3500K. Najlepiej sprawdza się lampa z ruchomym, regulowanym ramieniem oraz abażurem, której kierunek świecenia można ustawiać zgodnie z indywidualnymi potrzebami. Światło przy którym dziecko czyta, powinno być chłodne i dostatecznie ostre. Tutaj świetnie sprawdzą się żarówki halogenowe. Pamiętajmy, że dziecko siedząc przy biurku nie powinno patrzeć w świecącą żarówkę, dlatego niezbędny jest abażur. Aby zapewnić prawidłowe natężenie światła padającego na książki, lampa powinna rzucać światło z właściwej wysokości i pod odpowiednim kątem. Optymalna odległość pomiędzy źródłem światła, a biurkiem wynosi około 35-40 cm, uzależniona jest od wzrostu dziecka. Warto wiedzieć, że powierzchnia biurka może odbijać światło, dlatego jego blat powinien być matowy, aby uniknąć zjawiska olśnienia, które jest bardzo męczące dla oczu. Równie ważny jest kierunek padania światła, które powinno zawsze docierać od strony ręki niepiszącej.

 

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.