Gres do łazienki - jak się z nim obchodzić?

Osoby urządzające łazienkę staja przed nie lada dylematem. Jaki materiał wybrać na ściany i podłogi? Jedną z ciekawszych opcji jest z pewnością gres, który od kilku sezonów znajduje się na absolutnym szczycie łazienkowych trendów aranżacyjnych. 

Zalety gresu
Jednym z największych atutów tego naturalnego materiału jest wysoka odporność na działanie wilgoci. Dlatego jego wybór do łazienki wydaje się zupełnie naturalny. Płytki gresowe występują w bardzo szerokiej palecie rozmiarów. Bez trudu znajdziemy gresowe płytki wielkoformatowe, które idealnie sprawdzą się w większych łazienkach, jak i malutkie elementy mozaiki, które mogą stanowić fantastyczną dekorację pomieszczenia. Równie szeroki jest ich wybór kolorystyczny. Płytki gresowe wyróżniają się też zróżnicowaną fakturą. Stanowią bardzo uniwersalny materiał wykończeniowy. Nie ważne, czy są szkliwione czy polerowane. Dzięki ich zastosowaniu łazienka nabiera luksusowego i stylowego charakteru. 

Impregnacja gresu 
Szkliwione płytki gresowe nie wymagają żadnej impregnacji. Zabezpiecza je, bowiem cienka warstwa szkliwa. Jednak ze względu na to, że szkliwo może się z czasem ścierać pod wpływem eksploatacji, należy zastanowić się nad ułożeniem płytek gresowych w miejscu, gdzie nie występuje zbyt intensywny ruch. Łazienka raczej nie należy do pomieszczeń, w którym nieustannie następują wędrówki ludów, więc gres w tym pomieszczeniu to doskonały pomysł. 

Pielęgnacja zmienia się, gdy wybierzemy gres polerowany. Niestety sam proces polerowania sprawia, że płytka staje się mniej odporna na powstawanie plam. Impregnacja jest konieczna, gdyż dzięki niej, nie tylko zwiększamy trwałość gresu, ale również ułatwiamy sobie jego czyszczenie. Producenci proponują nam obecnie płytki gresowe polerowane, które są zaimpregnowane fabrycznie. 

Pielęgnacja gresu
Szczególna pielęgnacja płytek gresowych wymaga stosowania specjalnych środków dedykowanych tego typu materiałowi. Jednak bez obaw. Do codziennego mycia wystarczy zwykły detergent rozpuszczony w wodzie. Po specjalne środki chemiczne warto sięgnąć wówczas, gdy mamy do czynienia z uporczywymi plamami, z którymi woda z płynem do mycia po prostu sobie nie radzi. Wywabiacza plam do gresu mają bardzo silne działanie i konieczne jest ich wcześniejsze rozpuszczenie. Po rozprowadzeniu na powierzchni pozostawiamy je do wyschnięcia, a resztki wywabiacza czyścimy gąbką namoczoną w wodzie. Na pewno warto poświęcić trochę czasu i energii, bowiem regularna pielęgnacja płytek gresowych jest gwarancją ich długotrwałego piękna. 

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.