Białe płytki łazienkowe i drewno

Łazienka zdjęcieŚnieżnobiałe płytki łazienkowe, najczęściej błyszczące, kojarzą się z nieskazitelną czystością, ale jednocześnie chłodną elegancją. Uchodzą za standard, którego wiele osób próbuje dziś unikać i poszukuje innych rozwiązań, bardziej unikalnych i oryginalnych. Czy słusznie? Okazuje się, że niekoniecznie, gdyż białe płytki dają niezliczone możliwości aranżacyjne. Przyjrzyjmy się jednej z nich – połączeniu bieli z drewnem.

W łazience mogą znaleźć się różne elementy drewniane i są to nie tylko meble, akcesoria i dodatki. Możemy nawet położyć drewnianą podłogę i okładzinę ścienną, albo jako alternatywę wybrać płytki ceramiczne, które doskonale imitują drewno. A co z białą ceramiką?

Białe płytki ceramiczne mogą mieć różne formaty i powierzchnie – błyszczące, matowe, satynowe lub strukturalne. Wybór należy do nas, w zależności od stylu, w jakim ma być urządzona nasza łazienka. Inspiracji można poszukać na http://www.kwadroceramika.com/pl/produkty/plytki_lazienkowe. Warto przy tym wiedzieć, że wbrew pozorom białe fugi nie są najlepszym pomysłem, gdyż dość szybko utracą świeży wygląd. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się szare. Jeśli chodzi o urządzenia sanitarne, w otoczeniu drewna i bieli najlepiej wyglądać będą śnieżnobiałe.                                      

Drewniane meble do łazienki

Łazienka to miejsce, którym panują wysokie temperatury i wilgoć, dlatego też podczas wybierania mebli musimy mieć na uwadze nie tylko ich wygląd, ale także podwyższone parametry wytrzymałościowe. Najlepsze będą meble z materiałów o zwiększonej odporności na wilgoć. Pod jej wpływem nie będą się one rozwarstwiać ani zbyt mocno pęcznieć, a gdy wyschną, powrócą do oryginalnych rozmiarów. Ważną kwestią jest również zabezpieczenie materiału przed ewentualnym pojawieniem się pleśni i grzybów.

W stylu nowoczesnym…

Połączenie białych płytek łazienkowych z drewnem będzie doskonałym rozwiązaniem dla aranżacji nowoczesnej, pełnej prostych geometrycznych form. Na ścianach połóżmy białe prostokątne płytki, najlepiej rektyfikowane, natomiast na podłodze kwadratowe lub też imitujące deski płytki drewnopodobne. Wybierzmy modernistyczną umywalkę o prostokątnych bokach, która podkreśli nowoczesny charakter naszej łazienki, albo okrągłą lub owalną, przypominającą misę. Będzie atrakcyjnie wyglądać na blacie z drewna lub imitujących je płytek. Meble powinny być proste i minimalistyczne. Wybierzmy więc proste regały oraz szafki z frontami w drewnianej okleinie z metalicznymi uchwytami. Jeśli zdecydujemy się tylko na białe płytki, pasować będzie do nich każdy kolor drewna – od jasnych klonowych po heban. Natomiast jeśli w łazience mają pojawić się również płytki drewnopodobne, pamiętajmy, pamiętajmy, aby dobrać meble i płytki w takim samym lub bardzo zbliżonym kolorze.

… i w klimacie rustykalnym

Jeśli styl nowoczesny jest dla nas zbyt surowy, możemy wybrać rustykalny. Tutaj najlepsze będą płytki łazienkowe matowe o nieregularnych brzegach oraz drewnopodobne imitujące stare deski. Jako element nadający wnętrzu charakteru możemy wstawić belki i filary z ciemnego drewna, jeśli tylko pozwoli nam na to powierzchnia łazienki. Tutaj najlepsze będą meble z litego drewna, których fronty możemy także dodatkowo postarzyć. W roli dodatków interesująco wyglądać będą małe ocynkowane wiaderka, w których możemy przechowywać podręczne przybory łazienkowe. Warto pomyśleć też o wiklinowych koszach i koszykach.

Dobór drewna do łazienki i jego pielęgnacja

Właściwy dobór drewna oraz zastosowanie nowoczesnych i zaawansowanych technologii pozwala nam stosować drewno również w z pozoru niewdzięcznej dla niego łazience. Musimy pamiętać, że w łazience najlepiej sprawdza się egzotyczne gatunki drewna, których pochodzenie sprawia, że są przystosowane do typowych dla łazienki warunków, jak wilgoć i zmienne temperatury. Ważne jest też, aby drewno było właściwie zabezpieczone i miało niski skurcz. Do tego trzeba je regularnie pielęgnować, stosując woski i oleje ochronne.

Zalety aranżacji w bieli i drewnie

Łazienka, w której przeważają białe płytki ceramiczne, jest przede wszystkim jasna, dzięki czemu sprawia wrażenie bardziej przestronnej. Ponadto połączenie bieli z drewnem tworzy naturalną bazę, dającą niezliczone możliwości aranżacyjne. Jeśli potrafimy dobrze zagrać dodatkami, możemy mieć pewność, że łazienka ta nigdy nam się nie znudzi. Wystarczy że raz na jakiś czas wymienimy zestaw dodatków i wprowadzimy zupełnie inną kolorystykę, a możliwości jest naprawdę wiele – od wiosennych żółcieni i zieleni przez marynistyczne błękity i czerwienie.

Komentarze:

 

Komentarz

Dodaj komentarz:

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.