Mozaika w łazience - czy jest bardzo czasochłonna?

Płytki mozaikowe to płytki bardzo niewielkich rozmiarów, które wykonane są z różnych rodzajów materiałów takich, jak szkło, kamień, porcelana i ceramika. Bywają sprzedawane w pojedynczych egzemplarzach, ale bardzo często montowane są na specjalnych arkuszach, aby można je było łatwiej położyć. Podczas, gdy powierzchnie kreowane za pomocą płytek mozaikowych wyglądają na niezwykle skomplikowane, tworzenie tych ciekawych wzorów wcale nie musi być bardzo trudne.

Arkusze płytek mozaikowych
Arkusze płytek są zdecydowanie łatwiejsze do położenia, ponieważ płytki są przyklejone do podkładu z siatki. Dzięki temu ułożone są w równych odległościach i nie ma obaw, że przesuną się w momencie montażu. Wystarczy po prostu przykleić do powierzchni cały arkusz, upewniając się, że odstępy między poszczególnymi arkuszami są prawidłowe i są one właściwie wyrównane w pionie i poziomie. Jeśli potrzebujemy mniejszych kawałków mozaiki, niż cały arkusz, możemy przeciąć arkusz wzdłuż siatki, aby uzyskać wymaganą liczbę płytek w odpowiednim kształcie. Tworzenie własnych wzorów z płytek jest, więc bardzo łatwe i nie wymaga wiele czasu. 

Pojedyncze płytki mozaikowe
Poszczególne płytki mozaiki są zwykle kwadratowe i mają bardzo niewielkie wymiary. Układanie ich pojedynczo może być dosyć trudne i czasochłonne, ale drugiej strony pozwala na całkowitą swobodę w projektowaniu. Decydując się na to rozwiązanie będziemy musieli starannie dopasowywać każdą płytkę do pozostałych. O ile, nie tworzymy abstrakcyjnego projektu, musimy narysować wiele linii siatki, aby ułatwić sobie umieszczenie płytek. Do układania ich w równych odległościach można użyć również specjalnych przekładek dystansowych. Oczywistym jest, że kładąc płytki mozaikowe należy nakładać na powierzchnię taką ilość kleju, aby umieścić na nim wszystkie płytki, zanim zacznie on wysychać.

Sposoby na mozaikę w łazience
Płytki mozaikowe dają naprawdę bardzo szerokie możliwości aranżacyjne. Jednym z ciekawszych rozwiązań jest akcentowanie za pomocą tego rodzaju płytek konkretnej ściany, która wyróżnia się na tle pozostałych ścian. Bardzo często ozdabia się w ten sposób ścianę znajdującą się naprzeciwko drzwi do łazienki. Płytki mozaikowe mogą też przykrywać półki lub wnęki do przechowywania rozmaitych akcesoriów i kosmetyków. Rozciągnięcie płytek od podłogi do sufitu może znacznie wydłużyć pomieszczenie. Mozaiki są też wykorzystywane do tworzenia ozdobnych pasów biegnących dookoła całej łazienki. Bez względu na formę, mozaika stanowi niezwykle dekoracyjny element, przyciąga wzrok i ożywia całe pomieszczenie. 

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.