Jaka podłoga najlepsza do kuchni?

Kuchnia jest centrum naszego domu, gdzie gotujemy rodzinne posiłki i spotykamy się w czasie śniadań, obiadów lub kolacji. To ulubione miejsce większości domowników. Podłogi w tym ruchliwym pomieszczeniu muszą wytrzymać spory ruch, upuszczane naczynia, szkodliwy wpływ wilgoci. Ale muszą także zaspokoić nasze wymagania dotyczące stylu. Zanim wybierzemy podłogę do swojej kuchni, powinniśmy rozważyć kilka kwestii. Oto najważniejsze z nich:

Styl życia
Wybierając podłogę musimy wziąć pod uwagę nasz styl życia. Być może w kuchni spędzamy niewiele czasu, mało gotujemy i służy nam ona głównie do spożywania posiłków. Wówczas podłoga nie musi być aż tak bardzo wytrzymała. Jednak, jeżeli kuchnia i gotowanie to nasz żywioł, podłoga musi znosić wiele: rozlany sos, upuszczone sztućce, wszędobylską parę wodną. Jeśli mamy małe dzieci warto zastanowić się nad podłogami antypoślizgowymi, które zapewnią maluchom bezpieczeństwo.

Aranżacja wnętrza
Nie da się ukryć, że podłoga to nieodłączny element aranżacji wnętrza. Wybierzmy podłogi, które uzupełnią naszą kuchnie i dopasują się do stylu, niezależnie czy mamy do czynienia z kuchnią nowoczesną, minimalistyczną czy rustykalną. Weźmy pod uwagę rozmiar kuchni, a także istniejące kolory, tekstury i wzory. Zastanówmy się czy duża powierzchnia pod naszymi stopami będzie służyła, jako neutralne tło czy stanie się elementem skupiającym uwagę. 

Komfort
Jeśli spędzamy na gotowaniu wiele godzin, rozważmy podłogi wykazujące się większą miękkością i sprężystością. Podłogi z płytek, na przykład, mogą być niewygodne, gdy stoimy przez dłuższy czas. Efektem będzie po prostu uciążliwy ból nóg. Drewno jest z pewnością bardziej elastycznym materiałem. Drewniana podłoga będzie bardziej komfortowa dla naszych stóp. Pamiętajmy o tym, że bez względu na to, jaki rodzaj podłogi wybierzemy, miękka mata lub dywanik może zwiększyć nasz komfort.

Łatwość czyszczenia
Aby zminimalizować czas poświęcany na pielęgnację podłogi, wybierzmy materiał, który jest łatwy do czyszczenia, odporny na działanie wody i nie jest podatny na zabrudzenia. O rozmaite zanieczyszczenia w kuchni nie trudno, a regularne sprzątanie tego pomieszczenia jest koniecznością. Dlatego warto ułatwić sobie życie. 

Koszt
Koszt poszczególnych rodzajów podłóg różni się między sobą. Jeżeli dysponujemy ograniczonym budżetem, powinniśmy dokładnie określić metraż pomieszczenia, aby mieć ogólne wyobrażenie o kosztach materiału. Pamiętajmy, że mogą wystąpić dodatkowe koszty takie, jak dostawa, montaż oraz usunięcie poprzedniej podłogi. 

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.

Polecamy:

Lampy ogrodowe