Blaty w kuchni - czy warto inswestować w drewniane?

Drewniane blaty kuchenne cieszą się dużą popularnością. Największym atutem tego rodzaju blatów jest naturalne piękno drewna, które wzbogaca styl i charakter każdej kuchni. Jednak blaty drewniane mają również swoje wady. Należy być ich świadomym wybierając to rozwiązanie do swojej kuchni. Jakie są mocne i słabe strony drewnianych blatów?

Największe zalety blatów z drewna
Wspomnieliśmy już o największym plusie drewnianych blatów. Jest nim piękny wygląd. Blaty z drewna mogą prezentować się wyjątkowo efektownie, a przy okazji dają kuchni ciepło i przytulność, której nie zapewni żaden inny rodzaj materiału. Drewno jest nie tylko cieplejsze, jeśli chodzi o wygląd. Jest także cieplejsze w dotyku, niż wiele innych materiałów, takich jak płytki, kamień czy beton.

Kolejną zaletą drewnianych blatów jest ich różnorodność. Istnieje wiele rodzajów blatów drewnianych. W dalszym ciągu szeroko stosowane jest drewno z drzew liściastych takich, jak klon, dąb, brzoza czy wiśnia. Naturalne wybarwienie nadaje każdemu z tych gatunków drewna indywidualny charakter. 

Drewniane blaty wyróżnia ich uniwersalność. Pasują do różnorodnych aranżacji i stylów wnętrza. Sprawdzają się w kuchniach tradycyjnych, wiejskich, w stylu francuskim lub śródziemnomorskim. Stosowane są także w pomieszczeniach nowoczesnych i eklektycznych. 

Trudno nie wspomnieć o aspekcie ekologicznym zastosowania blatów drewnianych. I choć większość blatów nie jest robionych z odzyskiwanego drewna, to moda na blaty z recyklingu wciąż rośnie. Duża część kuchennych blatów drewnianych nadaje się do recyklingu.

Wady blatów z drewna
Drewniane blaty wymagają właściwego uszczelnienia. Jeśli drewniany blat nie jest odpowiednio zabezpieczony, jego powierzchnia staje się porowata. Mogą się w niej łatwo ukrywać i rozmnażać zarazki. Na niezabezpieczoną drewnianą powierzchnię źle wpływa również woda. Woda, która zbyt długo znajduje się na blacie może zacząć przedostawać się do środka. 

Drewniane blaty trzeba także odnawiać. Z czasem blat zaczyna, bowiem wykazywać pewne zużycie. Konieczne staje się ponowne nałożenie warstwy ochronnej, ale przed tym zabiegiem należy powierzchnię przeszlifować. W zależności od intensywności użytkowania, blat może wymagać odnowienia już po 10 latach eksploatacji.

Sporym problemem mogą być również zadrapania i uszkodzenia mechaniczne. Ponieważ drewno jest bardziej miękkie, niż płytki, kamień i metal, może łatwiej ulegać uszkodzeniom. Niektórzy właściciele drewnianych blatów uważają te skazy za dodające im charakteru. Jednak czasami zarysowania czy wgniecenia wyglądają po prostu nieestetycznie.

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.