Czyszczenie i pielęgnacja ekspresu do kawy

Ekspres do kawy, podobnie jak inne urządzenia wymaga nieustannej konserwacji oraz czyszczenia i pielęgnacji. Dobrze zadbany sprzęt posłuży dłużej i zdecydowanie rzadziej się psuje, a odpowiednio wyczyszczony ekspres parzy dużo lepszą kawę. Należy więc pamiętać o regularnym czyszczeniu i odkamienianiu. Ponieważ ekspres do kawy jest urządzeniem, które pracuje w stałym kontakcie z wodą, najbardziej narażony jest na osadzanie się kamienia, który regularnie powinien być usuwany. Częstotliwość czyszczenia zależy od twardości wody, a także od specjalnych filtrów. Jeśli je posiadamy, osadzanie się kamienia nie będzie częste i w rezultacie rzadziej będziemy zmuszeni odkamieniać go. Odkamienianie ekspresu ciśnieniowego kolbowego nie należy do czynności łatwych i przyjemnych. Aby właściwie odkamienić taki ekspres do kawy należy w pierwszej kolejności wyjąć filtr ze zbiornika, a następnie w zbiorniku tym sporządzić roztwór odkamieniający ze specjalnych do tego celu tabletek, lub płynu. Takie zestawy służące do czyszczenia ekspresów można bez problemu kupić w odpowiednim sklepie. Następnie należy niewielką ilość roztworu przepuścić przez dyszę oraz kolbę i zostawiamy ekspres ciśnieniowy włączony na czas mniej więcej 20 minut. Po ich upływie wlewamy pozostały roztwór i ponownie pozostawiamy włączone urządzenie na kolejne 20 minut. Na koniec napełniamy zbiornik świeżą woda i przepłukujemy dyszę i kolbę z pozostałości roztworu odkamieniającego. Proces czyszczenia ciśnieniowego ekspresu do kawy różni się nieco od odkamieniania. Aby właściwie wyczyścić ekspres kolbowy należy na kolbę założyć ślepe sitko, po czym wsypać proszek czyszczący. Następnie należy włączyć parzenie kawy na 5 sekund i wyłączyć, odczekać krótką chwilę i czynność tą powtórzyć pięciokrotnie. Po tym zabiegu trzeba dokładnie wypłukać kolbę i ponownie powtórzyć 5 sekundowy cykl parzenia jak przed chwilą. W ten sposób ekspres do kawy zostanie oczyszczony, a woda powróci do tacki ociekowej. W przypadku ekspresów ciśnieniowych automatycznych, proces odkamieniania i czyszczenia jest dużo prostszy. Wystarczy wyjąć filtr ze zbiornika, użyć odpowiedni środek czyszcząco-odkamieniający przeznaczony tylko i wyłącznie do tego celu, i uruchomić odpowiedni program, a wszystkie czynności zostaną wykonane automatycznie bez naszej ingerencji.

Komentarze:

 

O ekspres warto zadbać. W końću dobry ekspres to naprawdę nie są tanie rzeczy

Dodaj komentarz:

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.