Lodówki - czym się różnią i jak wybrać tę idealną?

Kuchnia to serce każdego domu. To w końcu tutaj przyrządza się smaczne posiłki, parzy się aromatyczną kawę i spędza przy niej wspólne chwile z rodziną i bliskimi. Kuchnia zwyczajnie tętni życiem, a żeby mogła to robić potrzebuje odpowiedniego sprzętu. Najważniejszy będzie zatem wybór właściwej lodówki, w której przechowuje się żywność i produkty spożywcze. Wbrew pozorom nie jest to łatwe zadanie. Wybór lodówki powinien być dostosowany do wielkości pomieszczenia, warunków jakie w nim panują i wielkości rodziny, jaka będzie z niej korzystać. Podpowiadamy, jak kupić idealną lodówkę.

Dla wielu misja kupienia lodówki wydaje się prosta. Ma być duża i ładna. W przypadku tego urządzenia względy estetyczne są jednak mniej ważne, niż kwestie praktyczne. Zapominając o tym kupimy lodówkę, której użytkowanie może uprzykrzyć życie. W końcu ze sprzętu tego korzystamy nawet kilkadziesiąt razy dziennie, wyjmując czy to chowając produkty potrzebne do przyrządzenia posiłków, sprawdzając zapasy oraz pakując zakupy. Wydaje nam się, że jest to zupełnie naturalne, że organizacja wnętrza ma być funkcjonalna, jednak źle dobrana do naszych przyzwyczajeń lodówka, okaże się niewygodna. Oto kilka kwestii o jakich należy pamiętać wybierając się na zakup lodówki.

Jakie drzwi wybrać?
Na rynku znajdziemy lodówki jednodrzwiowe lub dwudrzwiowe. Te drugie stały się popularne kilka lat temu i coraz częściej możemy spotkać je w domach. Ich ogromną zaletą jest to, że prezentują się imponująco i jednocześnie są wyjątkowo praktyczne, maksymalnie gospodarując i wykorzystując możliwą przestrzeń. Należy podkreślić, że urządzenia dwudrzwiowe cechuje bardzo duża pojemność. Lodówki te są nawet dwukrotnie większe od tych jednodrzwiowych. Bardzo często za jednymi drzwiami umieszcza się chłodziarkę, a za drugimi zamrażalnik. Wiele tego rodzaju lodówek posiada również zintegrowaną kostkarkę do lodu znajdującą się w drzwiach zamrażalnika. Logiczne jest więc to, że lodówka dwudrzwiowa będzie świetna dla większych rodzin, które dysponują sporą kuchnią. Wówczas będzie można przechowywać w niej większą ilość jedzenia. W sytuacji, gdy dysponujemy małą kuchnią, z której będą korzystać maksymalnie dwie osoby, lepiej zdecydować się na lodówkę z jednymi drzwiami, co pozwoli zaoszczędzić miejsca, a wnętrze urządzenia nie będzie wydawać się puste. 

Wnętrze dobrze zorganizowane
Pamiętajmy, że lodówka, którą kupimy będzie miała nam służyć przez długie lata. Jest to bardzo ważne, ponieważ zły zakup będzie nam równie długo ciążył. Warto zainwestować w urządzenie, które będzie ułatwiało przechowywanie żywności i produktów spożywczych, dzięki właściwej organizacji wnętrza oraz odpowiedniemu wyposażaniu. Pierwszą rzeczą, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę jest oświetlenie. W tej roli idealnie sprawdzają się lampy LED, ponieważ są one trwałe, oszczędne i dają wystarczająco mocne światło. Półki w lodówce powinny być przezroczyste, przepuszczać światło i nie ograniczać widoczności. W końcu chcemy jednym spojrzeniem ogarnąć wnętrze, szczególnie, kiedy musimy przyrządzić szybką przekąskę. Lepiej zrezygnować z półek drucianych. Co prawda są tanie, jednak okruchy żywności będą wypadać przez otwory na półki i żywność znajdujące się poniżej.

Oszczędzanie energii
Na koniec należy wspomnieć o klasie efektywności energetycznej. Wiąże się to z ilością zużytej w ciągu roku energii. Obowiązująca klasyfikacja to od A+++ do G. Lepiej kupić model droższy o wyższej klasie energetycznej. Istotne są tu powody zarówno ekologiczne, jak i ekonomiczne. Taka lodówka o klasie A+++ pozwala zaoszczędzić około 100 złotych w skali roku.

Komentarze:

 

Ja sama ostatnio szukałem dobrej lodówki. No masakra, ceny, modele, firmy, jest w czym wybierać a im większy wybór, tym trudniej się na coś zdecydować. No ale padło na samsunga i nie żałuję :)

Dodaj komentarz:

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.

Polecamy:

Lampy ogrodowe