Zbiornik na deszczówkę – czy warto go mieć? Jak działa?

Odpowiednie nawodnienie ogrodu to podstawa jego pielęgnacji. To właśnie dzięki temu będzie zdrowo i pięknie wyglądał. Jeśli twoje rachunki za wodę są za wysokie, z pomocą przyjdzie ci oszczędne rozwiązanie, które możesz wykorzystać przy podlewaniu ogrodu. Jest to zbiornik na deszczówkę. Ale czy na pewno warto go mieć?

Zbiorniki na deszczówkę pomogą w oszczędzeniu bieżącej wody

Czym są zbiorniki na deszczówkę i jak działają? Są to po prostu pojemniki, w których gromadzi się woda deszczowa. Zbiorniki są postawione pod rynną i w ten sposób, deszczówka, która spływa z dachu, wpada rynną wprost do pojemnika. Większość wyposażona jest w szczelną pokrywę, której zadaniem jest ochrona wody przed zanieczyszczeniami – liśćmi, piachem lub owadami.  To rozwiązanie pozwala wydatnie ograniczyć zużycie bieżącej wody, potrzebnej by podlać ogród.  Jest to więc rozwiązanie nie tylko niezwykle ekologiczne, ale również i ekonomiczne. Istnieją dwa rodzaje takich zbiorników do magazynowania wody opadowej – naziemne oraz podziemne. Działają na tej samej zasadzie, a różnią się od siebie przede wszystkim pojemnością. Podziemne pojemniki na deszczówkę mogą pomieścić nawet ponad 800 litrów.

Naziemny zbiornik na deszczówkę często przypomina beczkę

Mimo że naziemny zbiornik na wodę deszczową najczęściej przypomina swoim wyglądem beczkę, nie znaczy to wcale, że będzie wyglądał nieestetycznie i psuł wygląd otoczenia. Wręcz przeciwnie – produkowane obecnie pojemniki mogą wręcz stanowić ozdobę przydomowej okolicy czy też ogrodu.  Dostępne w bieżącym asortymencie ozdobne zbiorniki na wodę deszczową mogą wyglądać na przykład jak replika glinianej antycznej amfory, inne przybierają kształt prostopadłościanu, a ich tekstura z powodzeniem imituje kamienie czy drewno.

Pojemniki posiadają niewielkie krany, do których można np. podłączyć wąż ogrodowy, dzięki czemu można od razu skorzystać ze zgromadzonej wody i podlać trawnik czy rośliny.  Zbiorniki na wodę opadową można również samodzielnie udekorować – np. stawiając na ich pokrywie donicę z rośliną ozdobną. Wybór różnych zbiorników na deszczówkę znajdziesz na stronie: https://www.empik.com/dom-i-ogrod/nawadnianie-ogrodu/zbiorniki-na-deszczowke,39700606,s.

Jak można wykorzystać zgromadzoną deszczówkę?

Zbiorniki na wodę deszczową przydadzą się zwłaszcza osobom, które posiadają ogród, wymagający regularnego podlewania, które chciałyby obniżyć swoje rachunki za zużycie wody. Deszczówka świetnie sprawdzi się także przy pracach porządkowych w okolicach domu. Można nią również zasilić oczko wodne. Niektórzy używają takiej wody do prania, ale jeśli chcesz skorzystać z takiego rozwiązania, musisz zatroszczyć się o odpowiednią instalację oraz mieć na uwadze to, że deszczówka musi zostać przefiltrowana.  Choć to dodatkowy wydatek, jest niezbędny, jeśli marzy ci się dom, który jest ekologiczny. Jedynym minusem posiadania zbiornika na wodę deszczową jest to, że zimą może ona zamarznąć, a instalacja uszkodzić się. Dlatego też nie zaleca się używania ich, gdy nadchodzą mroźne dni.

Zbiornik na deszczówkę – zarówno naziemny, jak i podziemny, to świetny sposób na zaoszczędzenie bieżącej wody.

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.