Sposoby na nierówności na ścianach. Jak sobie z nimi poradzić?

Ściana w trakcie nakładania nowej farby do wnętrz

Malowanie ścian to zajęcie, z którym przy odrobinie zaangażowania i wolnego czasu poradzi sobie nawet remontowy laik. Schody zaczynają się, kiedy zauważysz, że na ścianie przeznaczonej do malowania są drobne wgłębienia lub cała jej powierzchnia nie jest jednolicie płaska. Dowiedz się, jakie farby do wnętrz wybrać i jak ich używać, aby osiągnąć efekt gładkiej powierzchni bez skazy.

Z tekstu dowiesz się:

 • jak przygotować nierówne podłoże do położenia farby ściennej,
 • które farby na ściany najlepiej sprawdzą się w przypadku powierzchni z niedoskonałościami,
 • jak zamaskować nierówne ściany za pomocą malowania odpowiednią farbą.

Wszędzie tam, gdzie na ścianach widoczne są niedoskonałości (ich powierzchnia nie jest jednolicie płaska), dobrze sprawdzą się farby lateksowe głęboko matowe. Ale zanim po nie sięgniesz, warto dla jeszcze lepszego efektu odpowiednio przygotować podłoże.

Jak wygładzić ściany przed malowaniem?

Zanim przejdziesz do wyboru farb ściennych, które najlepiej sprawdzą się na nierównej powierzchni, dokładnie przyjrzyj się problematycznym miejscom. Jeśli okaże się, że na ścianie oprócz drobnych nierówności znajdują się także spore ubytki, potrzebna będzie wstępna naprawa podłoża. W zależności od stopnia uszkodzeń sprawdzą się do tego celu:

 • masy szpachlowe – przydatne do wyrównywania i wygładzania ścian, na których nierówności i uszkodzone fragmenty są stosunkowo nieduże (np. Caparol Akkordspachtel SF plus, na którym możesz malować bez dodatkowego gruntowania),
 • materiały naprawcze cementowo-wapienne – idealne do stosowania w przypadku głębszych ubytków czy dziur, po utwardzeniu należy wyrównać ścianę masą szpachlową, przeszlifować i odpylić; powierzchnię trzeba gruntować, jeśli wymaga tego użyta masa.

Pamiętaj, że jeśli rys, pęknięć i ubytków jest bardzo dużo, bardziej opłacalne może się okazać wykonanie nowego tynku lub gładzi na całej powierzchni ściany. Pęknięcia i rysy mogą też mieć swoją przyczynę, którą należy wyeliminować.

Farby do wnętrz, które maskują nierówności

Zastanawiasz się, jak wybrać farby do wnętrz, które najlepiej zamaskują nierówności na ścianie i miejsca napraw?

Zwróć szczególną uwagę na głęboko matowe, lateksowe farby ścienne, które zostały stworzone z myślą o skutecznym maskowaniu niedoskonałości, np. Caparol Samtex 3. Tworzy ona mikrochropowatą powłokę, która rozprasza światło i w ten sposób ukrywa problematyczne miejsca z niewielkimi wgłębieniami czy wypukłościami powierzchni ściany lub sufitu. Jej dodatkową zaletą jest bardzo lekkie rozprowadzanie i brak rozpuszczalników oraz plastyfikatorów.

Jak wygładzić ściany – malowanie krok po kroku

Wiesz już, jak przygotować podłoże do malowania oraz jaką farbę do wnętrz wybrać w przypadku nierównej ściany. Równie ważne co wybór odpowiednich produktów jest ich umiejętne stosowanie. Dlatego jeśli zdecydujesz się na Caparol Samtex 3, uważnie wykonaj poniższe kroki:

 • Sprawdź, czy ściany przeznaczone do malowania są suche, nośne i czyste.
 • Jeśli ściany nie spełniają któregoś z powyższych kryteriów, odpowiednio przygotuj podłoże do malowania – szczegółowe instrukcje znajdziesz w karcie produktu na stronie internetowej Caparol.
 • Zadbaj o odpowiednie narzędzia – pędzel ze sztucznym włosiem i wałek syntetyczny, a przy bardzo dużych powierzchniach ewentualnie także natrysk.
 • Otwórz wiadro z farbą i dokładnie ją wymieszaj.
 • Po nałożeniu pierwszej warstwy poczekaj, aż farba będzie sucha i ciepła w dotyku (gdy wciąż zachodzi proces parowania, powłoka farby jest chłodniejsza).
 • Nanieś kolejną warstwę farby.
 • Poczekaj, aż farba wyschnie, i ciesz się odnowioną ścianą bez widocznych nierówności!

Malowanie wcale nie jest skomplikowane – nawet jeśli chcesz odnowić ściany w starym domu lub w mieszkaniu w bloku z wielkiej płyty. Wystarczy, że dobierzesz odpowiednie farby do wnętrz oraz dodatkowe produkty i zastosujesz się do naszych wskazówek. Sprawdź ofertę Caparol i ułatw sobie remontowe wyzwanie!

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.