Meble niezbędne w każdym gabinecie - o czym nie można zapomnieć?

Wiele osób marzy o zorganizowaniu sobie w swoim domu własnego gabinetu - miejsca gdzie będzie królowało skupienie, praca, motywacja i odpowiedzialność. Marzenia brzmią pięknie. Tylko gdy już mamy jedno pomieszczenie do adaptacji i postanowimy w końcu urzeczywistnić nasze marzenie, a więc przygotować je do pełnienia tej jakże doniosłej funkcji – gabinetu , okazuje się, że nie wiemy od czego zacząć. Co więcej – wiemy jedynie, że w gabinecie musi być biurko. Jak więc urządzić gabinet bez takiej podstawowej wręcz wiedzy? W tym artykule zestawiamy więc najważniejsze meble, które powinny znaleźć się na wyposażeniu gabinetu.

Biurko – serce gabinetu
Rzeczywiście najważniejszym elementem wyposażenia gabinetu jest biurko. Oczywiście są osoby, które potrafią skoncentrować się nawet leżąc z laptopem na łóżku, ale jednak według wszystkich badań najzdrowiej jest oddzielić w swoim życiu sferę pracy od sfery odpoczynku. W obecnych czasach coraz częściej pracujemy z domu, dlatego takie miejsce przeznaczone do pracy jest niezwykle ważne, a biurko to zdecydowanie jego centrum. W ofercie dostępne są przeróżne biurka, od tych najprostszych i najtańszych za które zapłacimy do 100 zł, po takie zdobione, renesansowe, albo barokowe – dla pasjonatów i wielbicieli stylu (zdecydowanie droższe) albo meble z najnowszych nowoczesnych trendów. Kwestia biurka to w dużej mierze kwestia naszych możliwości finansowych i oczywiście poczucia estetyki – każdemu podoba się cos innego. OD strony praktycznej powinniśmy jednak zwrócić uwagę na pewne aspekty – wielkość biurka odpowiadająca naszym potrzebom, dodatkowe półki szuflady i oczywiście ustawienie biurka – najlepiej gdy stoi pod oknem, tak aby padało na nie światło dzienne. 

Wprowadzenie porządku w gabinecie, to wprowadzenie porządku w głowie
Niezwykle istotną kwestią jest wprowadzenie w pomieszczeniu w którym pracujemy jak największego porządku, który przede wszystkim pozwoli nam się skupić. W bałaganie dużo trudniej jest się skoncentrować. Pomocą podczas wprowadzaniu porządku do naszego gabinetu mogą okazać się regały (stylem możemy dopasować je do biurka) wypełnione segregatorami, pudełkami i pojemnikami. 

Krzesło dla wygody i komfortu pracy
Krzesło to mebel konieczny wręcz w gabinecie. Powinniśmy wybrać je z dużą starannością, tym większą im więcej czasu spędzamy na pracy siedzącej. Wybór krzesła powinniśmy uzależnić od kilku ważnych aspektów takich jak: Wysokość, kształt, dodatkowe elementy. Jego wysokość musi być regulowana, tak aby mogło zostać dopasowane do użytkownika. Kształt krzesła musi spełniać wszelkie normy i zasady mebla ergonomicznego – powinien być dopasowany do krzywizn kręgosłupa i podpierać odpowiednio odcinek lędźwiowy. Dobrze byłoby również, gdyby krzesło było wyposażone w zagłówek i podnóżek, a dla jeszcze większej wygody w odpowiednio szerokie podłokietniki.

Oświetlenie – lampa, lampki i inne
Jak już wcześniej wspominałam, najlepiej by było, gdyby do naszego gabinetu wpadało jak najwięcej naturalnego światła. Bardzo często jednak pracujemy po zmroku, wtedy światło sztuczne powinno być jak najbardziej zbliżone do tego naturalnego. Takie światło najlepiej imitują żarówki halogenowe, jednak bardzo mocno się nagrzewają. Innym dobrym wyborem są lampki LED, które nie nagrzewają się tak więc można na nich pracować długo. 

Biblioteczka
Kto nie marzył w swoim życiu o własnej biblioteczce? Nie jest to element niezbędny każdego gabinetu, ale jest to zdecydowanie element nadający intelektualnego wyglądu pomieszczeniu i klimatu starych gabinetów. Regał na całą ścianę z książkami - to coś co może się przydać każdemu wielbicielowi książek.

Komentarze:

 

Zgadzam się w 100%. Podkreślę, ze nie ma co oszczędzać na fotelach biurowych, bo sporo osób to robi. A moim zdaniem to jest najważniejsza rzecz, biorąc pod uwagę, że siedzimy w nim i pracujemy przez przynajmniej 8 godzin!

Dodaj komentarz:

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.