Rolety do sypialni - porady i wskazówki

Sen jest niezbędny dla utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia, więc stworzenie odpowiedniego środowiska do dobrego, efektywnego wypoczynku w nocy może przynieść nam wiele korzyści. Pomagają w tym rolety zaciemniające. Sypialnia staje się dzięki nim oazą prywatności i zapewnia przytulną intymność. Wybierając rolety do sypialni musimy wziąć pod uwagę zarówno dekoracyjny charakter tego dodatku, jak i jego funkcję użytkową. Dobra roleta to taka, która nie tylko świetnie wygląda i wzbogaca wnętrze, ale również zapewnia nam osłonę przed światłem słonecznym i sztucznym światłem latarni oraz chroni nas przed wścibskimi spojrzeniami. 

Jaki rodzaj rolet wybrać?
Wybierając rolety montowane na ramie okiennej, nie musimy wiercić dodatkowych otworów. To doskonała opcja w przypadku okien, które często otwieramy lub uchylamy. Zdecydujmy się na nie również wówczas, gdy zamierzamy co jakiś czas wymieniać rolety na nowe, dopasowując je do aktualnego wystroju sypialni. 

Rolety montowane klasycznie mogą sprawić nam pewne trudności, jeżeli chodzi o wietrzenie pomieszczenia. Jeżeli zależy nam na tym, aby przesłony trzymały się blisko szyb, wybierzmy rolety z prowadzeniem żyłkowym bocznym. 

Doskonałym wyborem do sypialni są tzw. rolety kasetowe. Posiadają one prowadnice, które zapobiegają przenikaniu promieni słonecznych po bokach. To bardzo ważne w sypialni, gdzie nawet najmniejsze źródło światła może powodować trudności z zasypianiem. 

Jedną z najlepszych opcji wśród rolet do sypialni są specjalne rolety zaciemniające. Wykonuje się je z grubych materiałów, które nie przepuszczają w ogóle światła. Często bywają one podgumowane, aby izolacja była jeszcze skuteczniejsza. Możemy wybrać dowolnych kolor takich rolet, gdyż nie wpływa on na przepuszczalność światła. Równie dobrze ochronią nas przed światłem rolety zaciemniające w jasnych kolorach, jak te w ciemnych barwach.

Nie wszyscy lubią spać w zupełnych ciemnościach. Niektórzy dla komfortu snu potrzebują przynajmniej delikatnego rozświetlenia sypialni. Taki efekt możemy uzyskać montując odpowiednie rolety. Gdy zależy nam na doświetleniu sypialni, wybierzmy rolety z cieńszych, przezroczystych materiałów. Znajdziemy je w dziale „rolety transparentne”. Do sypialni będzie dzięki nim wpadało delikatnie przytłumione światło, które też tworzy ciekawą atmosferę. 

Kolorystyka rolet powinna być dostosowana do stylistyki całego pomieszczenia i współgrać z pozostałymi dodatkami w sypialni. Odważniejszym, ale ciekawym rozwiązaniem może być zastosowanie rolet w kolorach kontrastujących z wystrojem wnętrza. 

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.