Materace do sypialni - rodzaje i garść porad

Podstawą komfortowego i regenerującego snu jest odpowiedni materac. Dobry materac zapewnia wygodę podczas leżenia oraz dba o nasz kręgosłup, zapewniając zdrowy sen. Jak wybrać najlepszy materac do sypialni?

Głównym elementem wyposażenia sypialni jest oczywiście miejsce do spania. Należy unikać wersalek, sof i narożników, ponieważ są one zbyt twarde i za mało sprężyste, by nadawały się do codziennego snu. W sypialni najlepiej używać łóżka z odpowiednio dobranym materacem. Dobre łóżko to bardzo rozsądna inwestycja, ponieważ inwestujemy tak naprawdę w nasze zdrowie. 

Materac do sypialni musi być dopasowany do indywidualnych preferencji i potrzeb. Nie może być ani za twardy, ani nazbyt miękki. Materac musi być dostosowany do wzrostu i wagi osób, które będą z niego korzystały. Jednym z kluczowych parametrów przy doborze materaca jest jego twardość. To nieprawda, że im materac twardszy, tym lepiej. Twardość materaca powinna być dostosowana do nacisku, jaki wywiera na nim ciało. Wyznacznikiem twardości materaca jest wobec tego waga użytkownika. Cięższe osoby powinny zdecydować się na materac twardszy, natomiast osobom lekkim sugerowane są miękkie modele. Idealnie dobrany materac powinien dopasowywać się do naturalnych krzywizn kręgosłupa.

Jeśli chodzi o wymiary materaca, przyjmuje się, iż długość powinna być o minimum 20 cm większa niż wzrost leżącej na nim osoby. Jeśli zatem mamy 160 cm wzrostu, materac powinien mieć co najmniej 180 cm długości. Najczęściej spotykane wymiary materacy dedykowanych do sypialni dla osób dorosłych mają wymiary 160x200 cm oraz 200x220 cm.

Wybierając materac, musimy dostosować go do pozycji, w jakiej najczęściej śpimy. Inne modele materacy będą zalecane dla osób śpiących na plecach, a inne dla preferujących spanie na boku. Osoby śpiące na boku powinny wybrać elastyczny materac, który pozwoli wystającym częściom ciała (a więc ramionom oraz biodrom) swobodnie zagłębiać się w materiał. Kręgosłup podczas leżenia powinien zawsze przyjmować linię prostą. Prosta linia kręgosłupa podczas snu jest niezwykle ważna – dzięki temu możemy np. uchronić się od porannych bólów głowy.

Ciężar ciała osób preferujących spanie na brzuchu lub plecach rozkłada się bardziej równomiernie, dlatego ich materac nie musi być aż tak bardzo sprężysty. Również w tym przypadku kluczowe jest zachowanie prostej linii kręgosłupa. 

Materace różnią się między sobą tworzywem, a jakiego zostały wykonane. Obecnie możemy wybierać spośród modeli sprężynowych, lateksowych oraz piankowych. Wypełnienie materacy kieszeniowych stanowią elastyczne sprężyny, idealnie dostosowujące się do kształtu ciała i ułożenia kręgosłupa. Dla alergików polecane są materace lateksowe, o świetnych właściwościach wentylacyjnych i antybakteryjnych. Natomiast materace o wypełnieniu piankowym mają zdolność dostosowywania się do kształtu ciała poprzez reagowanie na jego ciepło – są to tak zwane materace termoelastyczne. 

 

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.