Strych - doskonałe miejsce na pokój dla nastolatka

Idealny pokój dla nastolatka? Młodzież kieruje się w tej kwestii zupełnie innymi kryteriami niż dorośli. Przede wszystkim – im więcej swobody tym lepiej, a więc dobrze, by pokój znajdował się z dala od sypialni rodziców czy salonu. Kolejna sprawa to przestrzeń – choć nawet najmniejszy kąt do własnej dyspozycji cieszy, większy metraż daje zdecydowanie większe możliwości np. w zapraszaniu znajomych. Niezwykle ważne jest też wyposażenie – w tej kwestii najczęściej dochodzi do spięć między nastolatkami a rodzicami. Dorośli stawiają na funkcjonalność, młodzież chce, żeby było modnie i oryginalnie. Wnętrze powinno wyglądać tak, żeby zdjęcia zrobiły furorę w mediach społecznościowych!

Dlatego odpowiednio zaaranżowany strych to wymarzony pokój dla nastolatka. Młody człowiek z chęcią przymnie oko na to, co dorośli uważają za największe wady pomieszczeń na poddaszach – nieregularne kształty, ostre skosy, czasami niewielkie okna, które nie gwarantują dobrego doświetlenia. Dla nastolatka to nie problem, a wręcz przeciwnie – skosy i okna dachowe wyglądają wyjątkowo oryginalnie.

Jak urządzić pokój nastolatka na poddaszu? Przede wszystkim pamiętajmy, że im starsze dziecko tym więcej decyzji dotyczących aranżacji wnętrza może podjąć samodzielnie. Pozwólmy na eksperymenty, nawet jeśli naszym zdaniem są nietrafione. Szczególnie jeśli dotyczą one rzeczy, które stosunkowo łatwo można zmienić – na przykład koloru ścian czy ustawienia mebli. I choć wszelkie zasady mówią, że w niewielkich pomieszczeniach powinno stosować się jasne barwy optycznie powiększające przestrzeń, pozwólmy piętnastolatkowi na czarne czy ciemnoszare ściany – na pewno będzie zachwycony takim wnętrzem. Bardzo modne są też obecnie ściany pomalowane farbą tablicową.

W jakich kwestiach nie idźmy na kompromisy? Na pewno w tych związanych z bezpieczeństwem (barierka przy schodach, instalacje elektryczne) i zdrowiem. Spanie na materacu? Czemu nie. Spanie na podłodze w śpiworze? Zbyt obciążające dla kręgosłupa. Tak samo ważne jest odpowiednie krzesło i biurko do nauki – choćby dziecko upierało się przy fantazyjnym, dizajnerskim fotelu musi to być solidny mebel gwarantujący zachowanie prawidłowej postawy ciała.

Jak zaaranżować trudną przestrzeń poddasza? Jeśli pomieszczenie ma duże skosy i w niektórych miejscach jest bardzo wysokie, możemy rozważyć umieszczenia łóżka na antresoli. Może być to antresola zbudowana specjalnie w tym celu – wówczas powstaje niejako kolejne piętro w pokoju, możemy też zdecydować się na podwyższane łózko. Nastolatki zwykle uwielbiają spać wysoko. I odwrotnie – materac położony na podłodze lub na płaskim stelażu pozwoli wykreować kąt do spania nawet w miejscu, gdzie skos opada bardzo nisko. A będzie wyglądać bardzo klimatycznie!

Niezbędne jest też zadbanie o odpowiednią przestrzeń do przechowywania. Nastolatki zwykle mają sporo rzeczy: ubrania, książki, rzeczy związane ze sportem, akcesoria sportowe – to wszystko nie będzie zagracać pomieszczenia, jeśli tylko zaplanujemy na wszystko miejsce. Jeśli pomieszczenie ma nietypowy kształt dobrym pomysłem może okazać się szafa robiona na wymiar czy zabudowanie półkami na książki tych części poddasza, gdzie skos jest zbyt duży, by wykorzystać to miejsce inaczej. 

Pamiętajmy też o odpowiednim oświetleniu. Centralny żyrandol to za mało, by odpowiednio doświetlić pomieszczenie. Dodatkowe kinkiety, stojące lampy (np. w pobliżu wielkiej pufy, gdzie powstanie kącik wypoczynkowy), czy tak lubiane przez młodzież girlandy świetlne na baterie sprawią, że światło będzie bardziej rozproszone, a pokój zyska na przytulności. Dodajmy do tego akcesoria dekoracyjne takie jak dywan, kolorowe poduchy czy plakaty na ścianach, a powstanie idealny i oryginalny pokój dla nastolatka. 

 

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.