Zagospodarowanie powierzchni na strychu – pomysły i porady

Strychy w naszych domach z reguły kojarzą się ze składowiskiem rzeczy nieużywanych. Czasami organizujemy w nich suszarnie, bo zapewniają sporą przestrzeń do suszenia ubrań. Jednak dziś pomysłów na wykorzystanie strychu jest znacznie więcej. To miejsce można naprawdę kreatywnie zagospodarować. Pod dachy przenoszą się sypialnie, łazienki, gabinety. Bardzo często urządza się na strychu bawialnie dla dzieci. Możliwości jest wiele. 

Zanim rozpoczniemy remont
W nowobudowanych domach strychy są tworzone w taki sposób, aby można je było łatwo przystosować do użytku. Jeżeli jednak mieszkamy w starszym budynku, mogą pojawić się problemy związane z adaptacją pomieszczenia. Należy skupić się nad kilkoma ważnymi kwestiami. Pierwszą jest ocena stanu technicznego poddasza. Powierzmy ją specjaliście, który doskonale zna się na rzeczy. Musimy sprawdzić, czy strych jest odpowiednio wysoki. Według ekspertów pomieszczenie nie może być niższe, niż 2 m. Niezwykle istotna jest szczelność połaci dachowej. Jeżeli występują nieszczelności, ryzykujemy, że na ścianach i sufitach nowych pomieszczeń bardzo szybko pojawi się wilgoć oraz zacieki. Musimy też dokonać obliczeń, czy konstrukcja dachu jest na tyle solidna, aby wytrzymać ciężar materiałów izolacyjnych i ich obudowy. 

Kilka pomysłów na strych użytkowy 
Na strychu można urządzić pomieszczenia, z których musieliśmy zrezygnować z racji ograniczonej przestrzeni. Jednym z takich miejsc jest biblioteka pełna książek z wygodnym kącikiem do czytania. Na poddaszu można stworzyć naprawdę klimatyczny nastrój, który sprzyja relaksowi przy książce. Wyobraźmy sobie hamak lub wiszący fotel zawieszony na belkach stropowych. Jako stolik kawowy wykorzystajmy starą skrzynię po babci. Szafki na książki możemy z łatwością wbudować pod skosy, wykorzystując cała wolną przestrzeń.

Większość kobiet marzy o samodzielnej garderobie, w której mogłaby wreszcie uporządkować wszystkie swoje stroje, buty i torebki. W tej roli strych również może się sprawdzić. Meble wykonane na zamówienie będą doskonale odpowiadać naszym potrzebom, a jednocześnie idealnie dopasują się do tej dosyć problematycznej przestrzeni. 

Na strychu możemy również urządzić prawdziwy raj dla najmłodszych domowników, miejsce szalonych zabaw, spełnienie dziecięcych snów o własnym placu zabaw. Liczne skosy sprawiają, że wnętrze staje się o wiele ciekawsze, pełne różnych zakamarków, dające pole wyobraźni. Wyłóżmy je miękką wykładziną, aby dzieci mogły swobodnie bawić się na podłodze. Zadbajmy również o bezpieczne wejście na strych. 

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.