Rodzaje kruszyw przy produkcji betonu

Przygotowanie mieszanki betonowej wymaga zastosowania cementu, wody oraz kruszywa. Oprócz nabycia wysokiej jakości cementu i zaopatrzenia się w czystą wodę, dużą uwagę należy zwrócić na wybór odpowiedniego kruszywa. Mimo, że stanowi ono około 70% całej mieszanki, to jest wielokrotnie bagatelizowane, a często zastępowane słabej jakości zamiennikami. Ze względu na duży udział tego materiału w mieszance betonowej warto poświęcić mu chwilę uwagi. Jakie rodzaje tego materiału możemy wyróżnić i dlaczego piasek kwarcowy tak dobrze sprawdza się przy wytwarzaniu betonu?

Rodzaje kruszywa

Klasyfikacji i podziałów kruszywa stosowanych jest bardzo wiele. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje, które pozwolą szybciej wybrać właściwy produkt do produkcji betonu.

W zależności od surowca skalnego, a także od sposobu produkowania, kruszywo możemy podzielić się na:

  • kruszywo naturalne,
         - kruszywo naturalnie niekruszone,
         - kruszywo naturalne kruszone.
  • kruszywo łamane,
         - kruszywo łamane zwykłe,
         - kruszywo łamane granulowane.
     

W zależności od uziarnienia kruszywo dzieli się na trzy rodzaje:

  • drobne o ziarnach do 4 mm,
  • grube o ziarnach 4-36 mm,
  • bardzo grube 63-250 mm.

Kruszywo w betonie - co warto wiedzieć?

Z uwagi na fakt, że kruszywo stanowi blisko trzy czwarte składu betonu, ma ono bardzo duży wpływ na jego parametry i jakość. Właściwości kruszywa mają decydujący wpływ na parametry otrzymanej mieszanki betonowej. Projektując jej skład, powinno się zachować odpowiednie proporcje między kruszywem drobnym (piasek kwarcowy), a kruszywem grubym (żwir lub grys). Wielkość ziaren powinna być dobrana z uwzględnieniem wymiarów i stopnia zbrojenia elementu, który będzie wykonany z betonu. Zasada jest prosta - im większy element oraz większe odległości między prętami, tym większe mogą być zastosowane ziarna.

Chcąc wykonać beton o wysokiej jakości, lepiej jest stosować kruszywa łamane - ich chropowata powierzchnia poprawia przyczepność cementu. Jeśli w kruszywie znajdzie się więcej ziaren słabych, zwietrzałych lub porowatych, to będzie cechował się on większą nasiąkliwością. Negatywnie wpływa to zarówno na urabialność mieszanki, jak i na cechy gotowego produktu - zastosowanie słabej jakości piasku znacząco obniża wytrzymałość i trwałość betonu.

Piasek kwarcowy w produkcji betonu

Według danych opublikowanych przez Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowego Instytutu Badawczego, w ostatnich latach znacząco wzrósł eksport polskich kwarcowych do krajów Europy Zachodniej. Tendencja ta wynika przede wszystkim z dużego ożywienia w branży budowlanej, w której piasek kwarcowy stanowi podstawę wielu mieszanek betonowych. 

Nie dzieje się tak przez przypadek. Do produkcji betonu najczęściej wykorzystywane są piaski rzeczne lub kopalniane np. piasek kwarcowy. Zawdzięczają to dobremu wyselekcjonowaniu ziaren (przeważa frakcja 0,1-1,0 mm), dużej miąższości pokładów oraz niewielkiej zawartości części ilastych. Wszystko to sprawia, że ten rodzaj piasku idealnie sprawdza się na placu budowy.

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.