Lokalizacja wycieków i osuszanie budynków po zalaniu

​Przeciekający dach czy instalacja wodna lub grzewcza to nic przyjemnego. Najczęściej jest to zapowiedz sporych wydatków, które musimy ponieść w związku z usterką. Zanim jednak wezwiemy ekipę do naprawy, musimy wiedzieć, gdzie pojawiła się nieszczelność, a to nie zawsze jest takie oczywiste.

Nieszczelności najczęściej są wynikiem niedoróbek. Niedokładne skręcenie złączek albo zespawanie rur, nieuważne układanie membrany dachowej to tylko kilka powodów. Jeżeli mamy problem z nieszczelnością, najczęściej dowiadujemy się o niej dopiero wtedy, gdy zaczyna nam dosłownie kapać na głowę lub widzimy mokrą plamę na ścianie lub na suficie. Także możemy rozpoznać, że coś jest nie tak, gdy zauważymy zmniejszone ciśnienie w instalacji. Zanim jednak wykonamy osuszanie budynku po zalaniu, musimy zlokalizować wyciek.

Jak określić miejsce nieszczelności?

Zwykle do przecieku dochodzi w miejscu, w którym widzimy wilgoć. Nie zawsze jednak jest to takie proste, jak może się wydawać. Zdarza się, że usterka zlokalizowana jest w innym miejscu. Poza tym czasami po prostu nie widzimy żadnych widocznych objawów przecieku, a informuje nas o tym tylko zmiana ciśnienia. Wtedy trudno jest wskazać samodzielnie, gdzie powinniśmy rozpocząć prace.

W takich sytuacjach najlepszym wyborem będzie firma, której specjalność to lokalizacja wycieków w dachach oraz w instalacjach. Firmy tego rodzaju posiadają nowoczesne zaplecze, które obejmuje specjalistyczne urządzenia do wykrywania wycieków. Specjaliści z tej dziedziny wykonują również profesjonalne osuszanie budynków po zalaniu.

Najczęstsze metody lokalizacji wycieków

Wśród najczęściej wykorzystywanych metod do lokalizacji nieszczelności zalicza się metodę termowizyjną, która polega na wykorzystaniu kamer rejestrujących temperaturę, także stosuje się metodę akustyczną, która polega na stosowaniu nasłuchu z bardzo czułymi mikrofonami. Ponadto można wykorzystać metody gazu znacznikowego czy też miniaturowe kamery, które wprowadzane są na przewodzie do instalacji w celu sprawdzenia jej od środka. Po wykonaniu powyższych czynności można przejść do kolejnego etapu którym jest osuszanie budynków. Zatem samodzielna lokalizacja wycieku nie zawsze jest możliwa. Gdy nie wiemy, gdzie powinniśmy szukać przyczyny problemu, najlepiej skorzystać z usług fachowców w tej dziedzinie. 

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 727 977 788

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Wsparcie portalu

elektryk

Partner portalu

https://www.lampy-ogrodowe.pl/

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.