Laptop do 1500 zł – czy wystarczy na potrzeby ucznia? Podpowiadamy

O ile jeszcze kilka – kilkanaście lat temu rola komputerów w codziennym życiu ucznia była niewielka, o tyle obecnie stały się one nieodzownym elementem szkolnej wyprawki, i to od pierwszej klasy. Jak wybrać najlepszy? Jedną z kwestii, na które zwraca się największą uwagę, jest oczywiście cena. Na rynku są dostępne laptopy za mniej niż 1500 zł. Czy ich zakup to dobry wybór dla dziecka?

Aby wybrać najlepszy laptop dla ucznia, warto się przez chwilę zastanowić nad tym, w jaki sposób dziecko lub nastolatek będzie wykorzystywał ten sprzęt. Zasadniczo – na potrzeby szkolne – przyda się sprzęt, który:

 • zapewni łatwy i szybki dostęp do Internetu i możliwość wygodnego przeglądania stron,
 • z dobrym ekranem i głośnikami – za pomocą którego uczeń będzie mógł korzystać z różnego rodzaju materiałów multimedialnych,
 • pracujący szybko i płynnie podczas korzystania z podstawowych aplikacji – np. edytorów tekstu, programów do tworzenia prezentacji multimedialnych czy przeglądarek internetowych;
 • z pojemnym dyskiem, na którym można będzie zapisać wszystkie niezbędne pliki oraz zainstalować odpowiednie aplikacje,
 • o lekkiej i wytrzymałej obudowie – taki, którego dziecko szybko nie zarysuje ani nie zniszczy.

Wystarczy przyjrzeć się bliżej ofercie laptopów, np. na Sferis.pl, aby przekonać się, że nie są to zbyt wysokie wymagania. Powyższe kryteria spełnia większość komputerów przenośnych nowej generacji – także tych z niższej półki cenowej. Czy jednak takie urządzenie sprawdzi się dla każdego ucznia?

Tanie laptopy dla ucznia? Tak, ale…

… nie dla każdego. Sprzęt z najniższej półki cenowej, spełniający podstawowe kryteria, sprawdzi się doskonale:

 • dla uczniów młodszych klas, którzy z komputera korzystają w bardziej ograniczonym zakresie,
 • na potrzeby edukacyjne – jeśli jednak uczeń zechce na swoim laptopie grać w nowsze gry czy korzystać z zaawansowanego oprogramowania (np. do tworzenia grafiki), może napotkać problemy z jego wydajności.

Jeśli jednak kupujesz laptopa dla nastolatka i chcesz mu zafundować urządzenie, które posłuży wydajnie przez wiele lat i sprawdzi się także np. jako sprzęt do gier – rozważ zainwestowanie w notebooka wyższej klasy.

Na to zwróć uwagę, kupując laptopa dla ucznia

Bez względu na to, z jakiej półki laptopa kupujesz dla dziecka w wieku szkolnym, przyjrzyj się bliżej parametrom takim jak:

 • wielkość ekranu – zważywszy na to, że uczeń – w przeciwieństwie do studenta – ze sprzętu będzie korzystał głównie w domu, lepszym rozwiązaniem będzie model o wyższej przekątnej ekranu, np. 15,6 lub 17 cali;
 • typ dysku – bardziej płynną pracę zapewni dysk SSD, jednak dyski HDD są tańsze; zatroszcz się również o odpowiednią pojemność – minimum 120 GB SSD i ok. 250 – 500 GB HDD;
 • typ procesora – płynną i komfortową pracę zapewnią te klasy Intel iCore3 lub wyższej,
 • ilość pamięci RAM – im więcej, tym lepiej, ale 4 GB to absolutne minimum.

Gdy chodzi o kartę graficzną, na potrzeby szkolne wystarczy urządzenie, w którym ten podzespół będzie zintegrowany z procesorem. Niemniej jednak, jeśli sprzęt ma posłużyć również do grania – warto pokusić się o model z osobnym modułem graficznym.

Ciekawym rozwiązaniem może być także laptop 2 w 1, który uczeń będzie mógł wykorzystywać również jako tablet. Niemniej jednak, inwestycja w taki sprzęt może przekroczyć budżet 1500 zł.

Reasumując, dla młodszego dziecka, uczęszczającego jeszcze do szkoły podstawowej, laptop w cenie do 1500 zł może być dobrym wyborem. Gdy jednak zamierzasz kupić sprzęt dla starszego dziecka – np. ucznia liceum – rozważ zamówienie notebooka o lepszych parametrach technicznych. Bardziej wpisze się on w potrzeby nastolatka.

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 727 977 788

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Wsparcie portalu

elektryk

Partner portalu

https://www.lampy-ogrodowe.pl/

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.