Poznaj zastosowanie i zalety mini żurawia

Mini żuraw jest to specjalistyczny pojazd budowlany. Do jego największych zalety należy wysoka funkcjonalność i duża mobilność. Jest w stanie wjechać i wykonywać manewry w wąskich miejscach, dla których standardowy żuraw byłby za duży. Sprawdź, co warto wiedzieć o żurawiach i ich zastosowaniu.

Co warto wiedzieć o mini żurawiach?

Mini żurawie używane i nowe są na wyposażeniu niemal wszystkich dużych firm budowlanych. Wynika to z wszechstronności tych urządzeń, dzięki którym transport i montaż ciężkich elementów jest szybszy i znacznie prostszy. „Sercem” mini żurawia jest silnik elektryczny lub zasilany ropą naftową. Modele zarówno w jednej, jak i w drugiej wersji używane są na zewnątrz i wewnątrz. W odróżnieniu od dużych dźwigów są znacznie lżejsze, a przez to nieszkodliwe dla każdego rodzaju podłoża. Firmy budowlane używają ich nawet w budynkach mieszkalnych, ponieważ mogą poruszać się m.in. po marmurowych powierzchniach, bez obawy, że choćby je porysują. Wynika to z faktu, iż mini żurawie wyposażone są gumowe łańcuchy, które uciskają powierzchni, na której się znajdują. Ponadto, nie zapadają się także w terenach błotnistych i bagiennych. Świetnie radzą sobie także ze stromymi podjazdami, więc często zastępują ciężkie pojazdy gąsienicowe i samochody. Używa się podczas wznoszenia konstrukcji ze szkła, metalu i stali. Z powodzeniem poradzą sobie z pracami wyburzeniowymi i przy demontażu.

Jakie jest zastosowanie mini żurawi?

Urządzenia świetnie nadają się do rozładunku i załadunku. Firmy budowlane używają ich m.in. do transportowania pokryć dachowych, cegieł i kostki brukowej. Dzięki dużemu udźwigowi i odporności na uszkodzenia mechaniczne sprawdzają się podczas transportu stalowych konstrukcji i płyt szalunkowych. Te niewielkie dźwigi potrafią również przenosić ciężkie maszyny przemysłowe i tym samym wspierać pracę dużych przedsiębiorstw produkcyjnych. Mocniejsze wersji służą także do przenoszenia i układania kontenerów. Co więcej, używa się ich również podczas prac wymagających precyzji, takich jak np. przenoszenie dzieł sztuki, montaż i transport szyb.

Mimo iż mini żurawie są mniejsze niż standardowe żurawie, to nie są maszynami o mniejszych możliwościach, choć mają swoje wyjątkowe zastosowania. Świetnie radzą sobie w wąskich miejscach, gdzie żurawie samojezdne nie byłyby w stanie wjechać, nie mówiąc nawet o wykonywaniu jakichkolwiek manewrów. Z kolei mini żurawie, dzięki niewielkim gabarytom, mogą swobodnie pracować np. pomiędzy budynkami. Powodem jest także duża zwrotność i mniejsza waga.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie używanego mini żurawia?

W pierwszej kolejności należy sprawdzić, jaki jest ogólny stan techniczny maszyny. Podczas takiego przeglądu upewnijmy się, że silnik, gąsienice i ramię dźwigu nie są uszkodzone. Zanim kupimy czy wynajmiemy żurawia, sprawdźmy także, czy jest w stanie podnieść ciężar ważący tyle, ile przedmioty, które będziemy nim transportować.

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.