Budowa garażu - wolnostojący czy zintegrowany z domem?

Budując dom, każdy staje przed dylematem, czy uwzględnić w jego projekcie garaż, czy też zdecydować się na garaż wolnostojący. Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie ma swoje wady i zalety, a podjęcie decyzji jest kwestią indywidualną.

Zalety i wady garażu zintegrowanego z domem

W dzisiejszych czasach konieczność niemal każdy posiada przynajmniej jeden samochód, co sprawia, że budowa garażu to konieczność. Sporo osób decyduje się na garaż zintegrowany z domem. Co przemawia za wyborem takiego?

  • oszczędność miejsca na działce – jeśli Twoja działka nie zajmuje zbyt duża miejsca, warto zdecydować się na garaż zintegrowany z domem; dzięki temu będziesz mógł wykorzystać zaoszczędzoną przestrzeń na inne obiekty, np. plac zabaw dla dzieci albo ogródek;
  • pomieszczenie gospodarcze – mając garaż w obrębie domu, zyskujesz miejsce, które możesz przeznaczyć na kotłownię, piwnicę lub składzik;
  • komfort – możesz korzystać z garażu bez wychodzenia z domu, co przy brzydkiej pogodzie jest niewątpliwym plusem;
  • mniej formalności – garaż wznoszony razem z budynkiem mieszkalnym nie wymaga pozwolenia ani dodatkowych formalności; wystarczy umieścić go w projekcie domu.

Zalet garażu zintegrowanego z domem jest naprawdę dużo. Jednak rozwiązanie to nie jest pozbawione wad. Można się na nie zdecydować wyłącznie na etapie budowy, co dodatkowo zwiększy całkowity koszt inwestycji. Taki garaż trzeba też wykończyć tak samo jak dom – chodzi tu na przykład o pokrycie dachowe oraz odpowiednie zabezpieczenie, ponieważ bramy czy okna garażowe są łatwiejsze do sforsowania przez włamywaczy.

Garaż wolnostojący – plusy i minusy

Garaż wolnostojący możesz wybudować w dowolnym momencie i użyć do tego innych, tańszych materiałów niż do budowy domu. Takie pomieszczenie może pełnić funkcję prywatnego warsztatu czy magazynu i nie będzie wpływać przykładowo na zapachy lub hałas w domu. Garaż poza domem to także większe bezpieczeństwo domowników, ponieważ w przypadku włamania narażone są wyłącznie dobra materialne, które się w nim znajdują. Złodziej nie przedostanie się przez garaż do domu. 

Jednak oprócz tych wszystkich plusów nie można zapominać, że budowa garażu wolnostojącego wymaga większej liczby formalności, ponieważ musisz mieć na nią zgodę. Dodatkowo, samodzielny garaż jest większy od tego zintegrowanego z domem, co oznacza, że zabiera więcej miejsca na działce, a sama budowa niesie ze sobą dodatkowe koszty. Żeby się dostać do garażu wolnostojącego trzeba wyjść z domu, co dla wielu może być uciążliwe, zwłaszcza przy złej pogodzie.

Który garaż będzie lepszy?

Zarówno garaż zintegrowany z domem, jak i wolnostojący ma swoje plusy i minusy. Decydując się na jeden z tych projektów, musisz wziąć pod uwagę kilka czynników – możliwości finansowe, oczekiwania i indywidualne preferencje. W końcu to Ty będziesz korzystać z garażu, więc musisz wybrać to, co najbardziej Ci odpowiada. Niezależnie od podjętej decyzji warto pamiętać, by garaż był dopasowany stylem do otoczenia, starannie wykonany oraz posiadał solidny podjazd do garażu. Dzięki temu będzie posiadał walory funkcjonalne i estetyczne, bez względu na to, czy będzie budynkiem wolnostojącym czy połączonym z domem.

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.