Dom z płaskim dachem: zalety tego typu rozwiązania. Czy stropodach sprawdzi się wszędzie?



Kąt nachylenia dachu to jedna z kwestii, nad którą należy się zastanowić jeszcze zanim zdecydujemy się na kupno działki. Dlaczego? Ponieważ tego typu parametr często określany jest w miejscowym planie zagospodarowanie przestrzennego. W poniższym artykule omówimy przykład dachu o minimalnym nachyleniu. Jakie są zalety takiego rozwiązania?

Zalety płaskiego dachu

Nad tak zwanym stropodachem zastanawiają się zwykle osoby, które chcą zamieszkać w budynku z dwiema kondygnacjami. Projekty domów z poddaszem użytkowym są częstym wyborem, natomiast wtedy zawsze trzeba liczyć się ze skosami ograniczającymi przestrzeń pod dachem. Natomiast jeśli mowa o wspomnianym płaskim dachu, to dzięki niemu otrzymujemy drugą kondygnację domu o takiej samej przestrzeni, jak na parterze. Nie sposób nie wspomnieć także o różnicach w stracie ciepła, które wynikają z mniejszej powierzchni takiego dachu.

Ponadto, stropodach jest wygodny, gdy chodzi o konieczność dostania się na niego. O wiele łatwiej i taniej można sprawdzić stan dachu i przeprowadzić konserwację. Nie mówiąc już o tym, że możliwe jest urządzenie w takim miejscu na przykład tarasu, czy stworzenia dodatkowej zielonej przestrzeni z nasadzeniami. Wtedy jednak oczywiście należy pamiętać o tym, że dach musi zostać odpowiednio przygotowany, aby zapewnić budynkowi właściwą hydroizolację. Dzięki takiemu rozwiązaniu mamy do dyspozycji dodatkową przestrzeń użytkową, szczególnie przydatną na niewielkich działkach. Natomiast trzeba mieć świadomość, że nie wszędzie da się zrealizować projekty domów z płaskimi dachami. Jakie kwestie mogą skutecznie pokrzyżować nasze plany?

Czy dom z płaskim dachem sprawdzi się wszędzie?

Budynki z płaskimi dachami mogą się podobać dużej grupie ludzi, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że nie wszędzie będą one odpowiednie. Kiedy takie rozwiązanie okaże się złym wyborem? Na płaskiej powierzchni stropodachu może gromadzić się śnieg i utrzymywać dłuższy czas. Zatem wszędzie tam, gdzie opady śniegu mogą być bardzo intensywne, tego rodzaju konstrukcja nie będzie odpowiednia. Mowa na przykład o terenach górskich i podgórskich, gdzie w okresie zimowym pokrywa śnieżna potrafi być całkiem spora. Ciągłe odśnieżanie dachu byłoby w takim wypadku dosyć uciążliwą czynnością. A trzeba wiedzieć, że zaniechanie takich działań może mieć niebezpieczne konsekwencje, ponieważ duża ilość mokrego śniegu obciąża konstrukcję nośną budynku, grożąc zawaleniem.

Projekty domów z płaskim dachem

Czasami zrealizowanie projektu z płaskim dachem może okazać się nierealne przez ograniczenia wynikające z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Zapisy te zależnie od miejsca mogą być mniej lub bardziej dokładne. Zdarza się bowiem, że znajdziemy w nich nawet informację o kącie nachylenia takiego dachu. Zatem jeszcze zanim zakupimy działkę najlepiej zapoznać się z zapisami planu zagospodarowania, aby mieć świadomość tego, jaki projekt będziemy mogli zrealizować w tej konkretnej lokalizacji.

Z pewnością zakup domu z płaskich dachem z rynku wtórnego daje pewność, że uda się zachować tę pierwotną bryłę. Dlatego jest to dobre rozwiązaniem w przypadku osób, którym bardzo zależy na płaskich stropodachu. Jednak czy warto wykonać przebudowę i rozbudowę starego domu? Czy może lepiej wybudować dom samodzielnie od początku? Na takie pytania każdy musi sobie odpowiedzieć indywidualnie, między innymi po ocenie stanu technicznego budynku, który mamy zamiar nabyć.

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.