Jakie żaluzje wybrać: pionowe, poziome czy plisowane?

 

Żaluzje to doskonały sposób na przysłonięcie słońca świecącego prosto w oczy czy ekran komputera. Pomagają również zapobiec zbytniemu nagrzewaniu się pomieszczenia i są elementem dekoracyjnym. Aby sprawdzały się zgodnie z naszymi oczekiwaniami, warto przyjrzeć się bliżej wszystkim ich rodzajom i ustalić, który będzie najlepiej pasował do naszego wnętrza.

Żaluzje to doskonały sposób na przysłonięcie słońca świecącego prosto w oczy czy ekran komputera. Pomagają również zapobiec zbytniemu nagrzewaniu się pomieszczenia i są elementem dekoracyjnym. Aby sprawdzały się zgodnie z naszymi oczekiwaniami, warto przyjrzeć się bliżej wszystkim ich rodzajom i ustalić, który będzie najlepiej pasował do naszego wnętrza. 

Żaluzje pionowe – verticale na wymiar

Zwane inaczej verticalami, najczęściej spotykamy je w biurach. Są wykonane z pionowych pasów (lameli), które obracają się pod wpływem poruszenia za łańcuszek/sznurek. Bardzo dużym plusem żaluzji pionowych jest to, że można obracać je w różnych kierunkach, dzięki czemu stale kontrolujemy ilość promieni słonecznych wpuszczanych do pomieszczenia. Mamy możliwość całkowitego zaciemnienia, co doskonale sprawdzi się na salach konferencyjnych albo delikatnego ograniczenia wpadającego światła. Verticale zdecydowanie nadają się najbardziej do dużych powierzchni, a więc biur, klubów czy magazynów. Żaluzje pionowe mają również dodatkowy atut. Można je wykorzystać je w formie ścianki działowej: do oddzielenia loży w klubie czy stanowisk pracowniczych. 

Proste w obsłudze żaluzje poziome

Doskonale sprawdzą się zarówno na dużych powierzchniach, jak i w warunkach domowych. Składają się z poziomych pasów (lameli) biegnących od góry do dołu. Pozwalają na swobodną regulację ilości wpuszczanych do pomieszczenia promieni słonecznych. Najczęściej są wyposażone w sznurek, który podnosi całość żaluzji do góry, dając możliwość odsłonięcia okna i zablokowania ich przy górnej ramie. Lamelami sterujemy za pomocą pokrętła, obracamy je nim pod takim kątem, który nam odpowiada; świetnie dbają o stopień nagrzewania się pomieszczenia. Żaluzje poziome są więc bardzo uniwersalne i dają wiele możliwości, a różnorodność materiałów i designu pozwala na odpowiednie dopasowanie do stylu mieszkania lub lokalu.

Idealne do mieszkań żaluzje plisowane 

Wyjątkowe w swoim systemie działania. Żaluzje plisowane umożliwiają odkrycie okna zarówno od góry, jak i od dołu; zwijają się z obu stron w formie „harmonijki”. Świetnie się sprawdzą w pomieszczeniach mieszkalnych, ponieważ ten rodzaj regulacji pozwala na ochronę przed nadmiernym światłem słonecznym na każdej wysokości słońca. Regulacja może się odbywać za pomocą sznurka, łańcuszka koralikowego bądź uchwytów umieszczonych na górze i dole żaluzji. Nie pozwalają jednak na tak swobodną kontrolę dopływu światła, jak pionowe i poziome (zwijają się w całości, a nie obracają), przez co gorzej sprawdzą się w biurach i lokalach.

To, jakie żaluzje wybrać: pionowe, poziome czy plisowane, zależy więc od przede wszystkim od rodzaju lokalu. W domach sprawdzą się przede wszystkim wersje plisowane i poziome. Na dużych powierzchniach (biurach, klubach, restauracjach) najlepiej będą się sprawować żaluzje pionowe i poziome. Wszystkie rodzaje są dostępne w wielu wariantach kolorystycznych i materiałowych, mamy więc wiele możliwości aranżacji wnętrza.

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 539 810 528

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.