Grzejniki łazienkowe - rodzaje i specyfika

Grzejniki w łazience są inne niż grzejniki, które mamy w naszych pokojach. Dlatego wybierając grzejnik do naszej łazienki nie możemy kierować się wyłącznie kolorem oraz kształtem. Najważniejsze jest to jaką funkcję ma pełnić nasz grzejnik – czy ma on być tylko od ogrzewania, czy może także od suszenia? Poza tym bardzo istotna jest także moc grzejnika do łazienki, na który się zdecydujemy. Obecnie producenci prześcigają się w produkowaniu coraz to nowszych i nowocześniejszych grzejników łazienkowych. Zanim zdecydujemy się na kupno grzejnika łazienkowego powinniśmy pamiętać o tym, że może on pełnić różne zadania. Poza ogrzewaniem łazienki pełni on również funkcję dekoracyjną i bardzo często używamy tego rodzaju grzejników jako podręcznej suszarki na ręczniki albo ubrania. 

Jakie mamy rodzaje grzejników łazienkowych?
Generalnie niemal wszystkie grzejniki łazienkowe są skonstruowane jak drabinka, to znaczy: są one wykonane z pionowych kolektorów, które połączone są poziomymi rurkami. Dzięki takiej konstrukcji możemy używać grzejników łazienkowych jako suszarki na ubrania lub ręczniki. Poza tym taka budowa sprawia, że prezentują się one dość atrakcyjnie i możemy zakupić je w różnych kształtach oraz kolorach. Nie zapominajmy także o tym, że łatwo się je montuje - co zdecydowanie jest dużym atutem, jeśli chodzi o grzejniki. 

Podział grzejników według materiału z którego są wykonane
Wśród grzejników łazienkowych możemy wyróżnić te, których rurki oraz profile są wykonane z aluminium, miedzi oraz stali. Ponadto tego rodzaju grzejniki muszą być wyposażone w specjalne zabezpieczenia antykorozyjne, ponieważ zwykle w naszych łazienkach panuje bardzo duża wilgoć.

Podział grzejników, ze względu na ich moc zasilania
Grzejniki łazienkowe dzielą się na grzejniki elektryczne – czyli takie zasilane grzałką elektryczną oraz wodne – które są zasilane z instalacji centralnego ogrzewania. Obecnie wprowadza się również nowoczesne grzejniki wodno-elektryczne, które latem oraz wiosną zasilane są przez grzałkę elektryczną, natomiast zimą zasilają się z ciepłem z instalacji c.o. Takie rozwiązanie pozwala nam na duże oszczędności, a także na zachowania ciepła w łazience nawet z zimny, letni wieczór. 

Wybór grzejnika do łazienki, a dobór mocy
Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że moc cieplna grzejników łazienkowych jest mniejsza od mocy innych grzejników o podobnych rozmiarach, ponieważ mają one mniejszą powierzchnię wymiany ciepła. W związku z tym, gdy kupujemy grzejnik do łazienki to nie powinniśmy się sugerować jego dużym rozmiarem, a raczej mocą grzejnika. Okazuje się otóż, że niższa moc grzejnika może być jego atutem, ponieważ służy on nam także jako suszarka do ubrań. Aby określić dokładnie jaką moc grzejnika będziemy potrzebować musimy określić jakie jest nasze zapotrzebowanie na ciepło w łazience, jaka jest wymagana temperatura w pomieszczeniu oraz temperatura zasilania, a także jaki jest powrót wody w instalacji c.o. Przy dokonywaniu obliczeń powinniśmy przyjąć większą moc (mniej więcej o 20 procent), ponieważ grzejnik drabinkowy będzie częściowo przysłonięty, jeżeli będziemy go używać jako suszarkę do ręczników oraz ubrań. Ponadto powinniśmy zorientować się w jaki sposób nasz grzejnik łazienkowy będzie podłączony do instalacji. Musisz bowiem wiedzieć, że jeśli mamy zasilanie dolne to należy zwiększyć moc o 10%, ponieważ producenci zazwyczaj podają moc dla zasilania, które jest najefektywniejsze, czyli góra-dół.

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.