Co jest we wnętrzu żarówki?

Żarówki żarowe

Standardowe żarówki, jakimi posługujemy się do oświetlenia większości naszych domów, nazywane są żarówkami żarowymi. Nazwa ta pochodzi od żarzącego się żarnika wykonanego wolframu, który powoduje wydzielanie się światła. Na rynku oświetleniowym dostępne są jednak również inne rodzaje tradycyjnych żarówek.

Żarówki próżniowe

Pierwszą z nich jest żarówka próżniowa. Bańki szklane w żarówkach tego typu nie są wypełnione argonem, a panuje wewnątrz nich próżnia. Wpływa to w znaczący sposób na temperaturę żarnika i na parowanie wolframu. Zapobiega to również powstawaniu często widocznego wewnątrz tradycyjnej żarówki czarnego nalotu oraz zwiększa w znaczący sposób wytrzymałość żarówki, gdyż nagrzewa się ona do znacznie mniejszych temperatur. W żarówkach gazowanych czytaj również żarowych, we wnętrzu bańki znajduje się gaz.
Dzięki niemu uzyskuje się bielszy odcień światła oraz większy odsetek energii przeznaczony na skuteczność świetlną. Zazwyczaj do wypełnienia bańki stosowany jest argon, jednak w droższych wersjach żarówek stosuje się również krypton, a także najlepszy ze wszystkich ksenon.

Żarówki halogenowe

Producenci rzadko używają jednak tych dwóch ostatnich ze względu na koszty produkcji takiej żarówki i późniejszą trudność z jej sprzedażą. Żarówki halogenowe charakteryzują się najwyższą skutecznością świetlną. W wyniku uzupełnienia bańki przy użyciu gazu obojętnego halogenu, którym zazwyczaj jest jod, uzyskuje się wysoką temperaturę żarnika, a co za tym idzie jeszcze bielsze światło. Żarówki te charakteryzują się jednak mniejszą trwałością i są stosowane w sytuacjach, w których potrzeba jaskrawego światła przez krótszy okres czasu- na przykład w czasie profesjonalnych sesji zdjęciowych.

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.