Dach jedno- czy dwuspadowy?

Cechy dachów jednospadowych

Dachy jednospadowe są jednymi z najczęściej wybieranych. Jest to rozwiązanie pomiędzy dachem zupełnie płaskim a dachem dwuspadowym. Jest to prosty wybór, którego koszt jest atrakcyjny, dlatego też wybierany przez osoby, które mają określony, niewielki budżet na budowę domu. Przy dachu jednospadowym można zaoszczędzić sporą kwotę pieniędzy.

Dach jednospadowy złożony jest tylko z jednej połaci, która jest lekko nachylona, ale mniej, aniżeli w dachu dwuspadowym.

Dach jednospadowy to funkcjonalność, a zarazem tańsze koszty wykonania. Takie rozwiązanie stosuje się najczęściej jeśli dom jest długi oraz wąski, jak również gdy budynek jest usytuowany na granicy działki. W takim przypadku śnieg, czy woda odprowadzane są bezpośrednio na działkę, a nie zalegają na dachu.

Dachy jednospadowe są często wykorzystywane przy przebudówkach.

Charakterystyka dachów dwuspadowych

Dach dwuspadowy jest najbardziej popularnym rodzajem dachu, ponieważ jest funkcjonalny, dobrze wygląda i jest tani w wykonaniu. Sprawdza się idealnie, kiedy inwestor planuje zagospodarowanie poddasza, ponieważ pod dwoma połaciami dachu powstaje przestrzeń do użytku domowników. W ścianach szczytowych wysokość poddasza osiąga wysokość ponad 1,90 m.

Dach dwuspadowy sprawdza się najlepiej w różnych stanach pogodowych, ponieważ śnieg, deszcz nie zalega na dachu, płynnie spływa wzdłuż płaszczyzny dachu, nie spotyka na drodze załamań, miejsc, gdzie mógłby się zatrzymać.

Obecnie panuje moda na domy oszczędne, w prostej bryle. Idealnie zatem pasuje do nich dach dwuspadowy.

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.