Projekty domów bez garażu

Domy bez garażu to wyjątkowo obszerna kategoria budynków mieszkalnych. Wśród nich znajdują się bowiem projekty bardzo zróżnicowanych budynków: parterowych, piętrowych, mniejszych i większych. Zakup takiego domu to najczęściej mniejsza inwestycja niż w przypadku domu z osobnym garażem czy podpiwniczeniem, którego część można przeznaczyć na postawienie samochodu. W poniższym artykule zaprezentujemy kilka najważniejszych informacji na temat domów jednorodzinnych bez garażu. Wspomnimy także o wartych uwagi gotowych projektach.

Dom bez garażu – oszczędność
Jak wspomniano, zakup domu jednorodzinnego bez garażu wiąże się zwykle z niższym kosztem. Jednak oprócz mniejszego wydatku na samym początku, w przypadku domów bez garażu możemy także liczyć na późniejsze oszczędności eksploatacyjne. Należy mieć na uwadze fakt, iż garaż połączony z pomieszczeniami mieszkalnymi zwiększa łączną kubaturę całego budynku. W związku z tym koszty ogrzewania domu będą wyższe niż w przypadku budynku bez garażu. W tym miejscu niektórzy pewnie przytomnie zauważą, że garaż nie wymaga przecież ogrzewania. To jak najbardziej słuszne spostrzeżenie. Jednak pomimo tego, że garażu nie będziemy ogrzewali, będzie on w naturalny sposób odbierał część ciepła pozostałej części domu. Aby zrównoważyć stratę, będziemy zużywali więcej energii na ogrzanie pomieszczeń mieszkalnych – co z kolei jest prostą droga do wyższych rachunków za ogrzewanie.

Czy na pewno warto trzymać samochód w garażu?
To pytanie na pierwszy rzut oka wydaje się absurdalne. Własny garaż jest przecież marzeniem niejednego posiadacza samochodu. Jednak są i sceptycy takiego rozwiązania. Przeciwnicy garażowania samochodu zwracają uwagę, że trzymanie auta w garażu zimą prowadzi do gwałtownych zmian temperatur gdy wyjedziemy na zewnątrz, co z kolei negatywnie wpływa na karoserię i elementy mechaniczne. I odwrotnie – gdy zimą, gdy temperatury nierzadko sięgają kilkunastu stopni poniżej zera, nagle wjedziemy do ciepłego garażu, zbyt szybkie tajenie może przyczynić się do przyspieszenia procesów korozyjnych.

Projekty domów jednorodzinnych bez garażu
Oferta profesjonalnych biur architektonicznych w zakresie kompleksowych projektów budynków mieszkalnych jest obecnie bardzo obszerna. Dzięki temu większość inwestorów jest w stanie bez problemu odnaleźć dla siebie satysfakcjonującą propozycję. W projektach tego rodzaju budynków uwzględnia się różne typy pomieszczeń: zarówno pokoje mieszkalne i sanitarne, jak i pomieszczenia gospodarcze, m. in. kotłownię, schowek czy spiżarnię. W mniejszych domach bez garażu często przewiduje się także wykonanie na poddaszu antresoli, która dodatkowo zwiększa powierzchnię użytkową.

Rozwiązania architektoniczne
Domy bez garażu mogą być bardzo różne – zarówno pod względem rozkładu pomieszczeń i ilości kondygnacji, jak również w obrębie metrażu. Aby zwiększyć energooszczędność budynku, projektanci często proponują wykonanie dwuspadowego dachu i poddasza użytkowego. Budynki bez garażu mogą być niepodpiwniczone, mogą także obejmować częściowe podpiwniczenie. Budynki bez garażu mogą mieć bardzo różnorodny wygląd – od skromnych, niewielkich domków, po imponujące rezydencje wyglądem nawiązujące do dworków szlacheckich. Optymalne rozmieszczenie pomieszczeń gwarantuje odpowiedni bilans cieplny i zapobiega stratom energii.

Z garażem czy bez
Planując wybudowanie domu jednorodzinnego, na samym początku musimy bardzo dokładnie zastanowić się nad naszymi oczekiwaniami. Musimy przemyśleć, czy rzeczywiście będziemy używali garażu – a jeżeli nie, może warto zdecydować się na projekt nie uwzględniający takiego pomieszczenia. Tak naprawdę tylko na podstawie naszych indywidualnych preferencji będziemy mogli wybrać rozwiązanie, które będzie dla nas najlepsze.

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.