Jak przechowywać buty, czyli przydatne akcesoria do garderoby

garderoba

Buty posiadamy i nosimy wszyscy, ale czy każdy z nas ma pomysł na to, jak je ładnie i praktycznie uporządkować? Przechowywanie obuwia w garderobie wymaga przemyślanego rozplanowania zabudowy wnękowej lub zakupienia osobnej szafki, która będzie w stanie pomieścić większą ilość butów. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety, jednak ostatecznie to szafki na buty cieszą się największą popularnością spośród dostępnych systemów przechowywania. Zobaczcie, jak z pomocą tych mebli wyeksponować i przechowywać buty w garderobie.

Przechowywanie butów w garderobie – praktyczne sposoby na organizację obuwia

Chcąc przechowywać obuwie w garderobie powinniśmy zadbać o to, aby już na etapie projektowania zabudowy została wydzielona dla niego osobna przestrzeń. Buty, przede wszystkim ze względów estetycznych i higienicznych, nie powinny pozostawać w bliskiej odległości od ubrań. Najlepiej trzymać je na dnie szafy w specjalnie oddzielonych boksach lub na otwartych półkach, które znajdują się poza częścią, w której przechowywana jest odzież czy okrycia wierzchnie. 

Dobrym sposobem na organizację obuwia w garderobie są szafki na buty, o których zaletach z pewnością zdarzało wam się już czytać wielokrotnie. To nie tylko bardzo praktyczne, ale i zgrabne meble, które w swoich wnętrzach potrafią zmieścić od kilku do nawet kilkudziesięciu par butów. Wiele osób ciągle pomija je na etapie urządzania garderoby, a prawdę mówiąc, zupełnie niesłusznie… Szafki na buty z zamykanymi frontami to meble nie tylko komfortowe w codziennym użytkowaniu, ale też niezwykle funkcjonalne i dyskretne. 

Szafki na buty: idealne rozwiązanie nie tylko do przedpokoju… 

Myśleliście do tej pory, że szafki na buty nadają się wyłącznie do przedpokoju? Z przyjemnością wyprowadzimy was z tego błędu… Możliwość zastosowania tych mebli sięga znacznie dalej, a przyczepianie im tego rodzaju metek mocno ogranicza ich potencjał i jest bardzo krzywdzące. W korytarzu przecież zwykle trzymamy tylko kilka par obuwia, które nosimy na co dzień, a cała reszta posiadanej przez nas kolekcji też przecież musi gdzieś się podziać. Szafka na buty w garderobie może być idealnym miejscem na takie akcesoria, pod warunkiem, że zadbamy o odpowiednie warunki i estetyczne przechowywanie obuwia. 

Otwarta czy zamykana szafka na buty? Wybierz najlepszą opcję!

Mając w planach zakup szafki na buty do garderoby warto rozważyć różne opcje i wybrać tę, która najlepiej odpowiada naszym potrzebom. Forma czy wielkość takiej szafki ostatecznie będą zależeć nie tylko od metrażu garderoby, ale też rodzaju i ilości posiadanego obuwia. Zamykane szafki na buty z naszego punktu widzenia są świetnym rozwiązaniem, jednak tylko wtedy, kiedy posiadają wbudowane otwory wentylacyjne. Ukryte za frontami buty nie rzucają się w oczy i nie wydzielają przykrych zapachów, które mają tendencję do roznoszenia się po całym pomieszczeniu. 

Otwarte regały czy ażurowe szafki na buty także mają swój urok. Ich największą zaletą jest łatwy dostęp do obuwia i dobra cyrkulacja powietrza. Warto jednak zaznaczyć, że na przechowywanych w ten sposób butach, ze względu na bezpośredni dostęp do światła, bardzo często osadza się kurz. Jeśli planujecie zorganizować buty na otwartych półkach to musicie pamiętać o zachowaniu ich w czystości i regularnej pielęgnacji – widok brudnego obuwia zdecydowanie do przyjemnych nie należy… Pod tym względem zamykane szafki na buty mają przewagę, bo potrafią bardzo sprytnie ukryć to, co nie powinno znajdować się w zasięgu wzroku. 

Wysoka szafka na buty z boksami

Garderoby rzadko mogą pochwalić się imponującym metrażem, dlatego stosowanie rozwiązań pozwalających w przemyślany sposób wykorzystać dostępne miejsce, jest tutaj często na wagę złota. Wysoka szafka na buty o szerokości 20-30 cm może być idealnym wyjściem z sytuacji, kiedy chcemy estetycznie uporządkować obuwie i przechowywać je w odpowiedniej odległości od znajdujących się w otwartych szafach ubrań. Szczególnie dobrze w tym zakresie radzi sobie szafka na buty z boksami, która posiada profilowane półki oraz przegródki, nadające się do przechowywania botków, szpilek i wysokich kozaków.   

Półki na buty do zabudowy lub szafy wnękowej

Zaplanowaliście aranżację szafy wnękowej w garderobie? W takim przypadku możecie zrezygnować z osobnej szafki na buty i zainwestować w organizery, wysuwane szuflady lub półki na prowadnicach, które posiadają wyprofilowane wytłoczki i ograniczniki. Półki na buty do zabudowy mogą przybierać także formę metalowych koszyków lub regałów, które umieszcza się we wnętrzu szafy. Dzięki takim pomysłowym rozwiązaniom konstrukcyjnym można nie tylko zapewnić sobie łatwy dostęp do obuwia, ale też zaoszczędzić sporo wolnego miejsca. 

Szafka na buty z siedziskiem

Fajnym pomysłem na przechowywanie butów w garderobie jest tapicerowana ławka z wysuwanymi szufladami umieszczonymi pod siedziskiem. Po takie rozwiązania aranżacyjne chętnie sięgają miłośnicy komfortu, którzy cenią możliwość wieloaspektowego zastosowania mebli. Zamykane szuflady o głębokości 40-60 cm dają wystarczająco dużo przestrzeni, aby pomieścić sporą ilość obuwia, umożliwiając jednocześnie przechowywanie butów w warunkach, które nie wpływają negatywnie na ich kondycję. Ogromnym atutem w tym przypadku jest też obecność siedziska, które pozwala na wygodne zakładanie i ściąganie obuwia.

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.