Funkcjonalne meble do garderoby - szafy PAX Ikea

Niezależnie od tego, czy masz dużo ubrań, czy hołdujesz zasadom minimalizmu, niezwykle ważny jest funkcjonalny system ich przechowywania. Czy to garderoba rozumiana jako osobne pomieszczenie, czy po prostu część sypialni, dobrze dobrana szafa to podstawa. Ale jak znaleźć tę idealną, która będzie w pełni odpowiadać naszym potrzebom? Z pomocą przychodzi nam IKEA i proponowany przez nią system PAX. Jest to system szaf modułowych, dzięki czemu możemy samodzielnie wybrać zestaw, jakiego potrzebujemy, a wnętrze zorganizować wedle własnego uznania. Projekt stworzymy w programie oferowanym przez IKEA – jest on bardzo intuicyjny i prosty w obsłudze.

Oczywiście możemy zawsze liczyć na pomoc konsultanta IKEA, który podpowie, jak najlepiej zagospodarować przestrzeń i zasugeruje sprytne rozwiązania, z których ta skandynawska marka słynie. W ofercie IKEA są też gotowe zestawy PAX, które możemy zakupić w takiej formie lub potraktować jako bazę do własnych modyfikacji.

Jak zaprojektować garderobę z systemem PAX? Na początku wybieramy obudowę – do wyboru mamy szafy o różnej wysokości, szerokości oraz głębokości, co pozwala precyzyjnie dobrać moduły do naszych potrzeb i możliwości lokalowych. PAX występuje tez w wersji narożnej, co także pozwala optymalnie wykorzystać przestrzeń także w pomieszczeniach o nieregularnych. Kolejny etap to zagospodarowanie wnętrza szafy. Do wyboru mamy zdecydowanie więcej niż drążki na wieszaki i półki! 

System PAX oferuje też różne typy szuflad: od klasycznych o kilku wielkościach, po wysuwane druciane kosze (idealne do przechowywania np. ręczników, pościeli czy ubranek dziecięcych), a także kosze metalowe. Wśród propozycji znajdziemy też szuflady ze szklanymi frontami, które pozwalają od razu zobaczyć zawartość. W zorganizowaniu garderoby pomogą też takie moduły jak półki na buty, czy wysuwana torba, na przykład na brudną bieliznę lub uprane rzeczy czekające na uprasowanie – to zdecydowanie pozwala uniknąć bałaganu, o który w przypadku ubrań bardzo łatwo. Kolejne sprytne rozwiązanie to wysuwane lustro, dzięki czemu nawet niewielka szafa może stać się pełnoprawną garderobą!

W utrzymaniu porządku we wnętrzu szafy pomogą także liczne organizery i przegrody do szuflad, które pozwolą uporządkować drobiazgi takie jak skarpetki, bielizna czy apaszki i dla każdej z tych rzeczy znaleźć osobne miejsce. W ofercie są też wkłady służące do przechowywanie biżuterii wykonane z miękkiego filcu i pasujące do wysuwanych tac – najlepiej użyć tych ze szklanymi przegrodami, dzięki czemu cała biżuteria będzie widoczna i łatwa do odnalezienia.
Na koniec przychodzi czas na dopracowanie zewnętrznego wyglądu szafy. Przede wszystkim musimy zdecydować, czy chcemy mieć drzwi klasyczne, czy przesuwane – te drugie zajmują zdecydowanie mniej miejsca. Jeśli wybieramy drzwi przesuwane, zainwestujmy w mechanizm domykający, który ułatwia codzienne użytkowanie. W przypadku drzwi klasycznych mamy do wyboru różnego typu gałki, które spersonalizują ich wygląd.

Atutem systemu PAX jest też szeroki wybór kolorów frontów. Poza klasyczną bielą, czernią i naturalnym drewnem mamy do wyboru też fronty pomarańczowe, niebieskie, bordowe, a nawet w kwiatki. Jeśli decydujemy się na drzwi bez zawiasów możemy wybrać też front lustrzany, dzięki czemu nie musimy już inwestować w odrębne lustro w garderobie, a dodatkowo osiągniemy efekt optycznego powiększenia przestrzeni. 

Oczywiście szafa PAX, tak jak inne produkty IKEA wyposażona jest w instrukcję, która umożliwia samodzielny montaż mebla. Jeśli jednak nie chcemy się tym zajmować, w IKEA możemy zamówić też usługę skręcenia szafy. Dzięki temu już kilka dni wystarcza, by cieszyć się nową i perfekcyjnie urządzoną garderobą, w której nawet najmniejszy fragment przestrzeni jest optymalnie zagospodarowany. 

 

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 727 977 788

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Wsparcie portalu

elektryk

Partner portalu

https://www.lampy-ogrodowe.pl/

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.