Czy sypialnia powinna służyć tylko do spania i odpoczynku?

Sypialnia to miejsce, które w pierwszym skojarzeniu przywołuje nam przed oczy obraz człowieka pogrążonego w śnie. Wydawałoby się, że jedyne co tam robimy to spanie i potrzebujemy tylko łóżka. Mimo, że pokój ten służy zasadniczo właśnie do odpoczynku, to nie oznacza, że nie możemy wygospodarować z niego trochę więcej przestrzeni na dodatkowe funkcje. Do czego zatem jeszcze może posłużyć nam sypialnie? Zapraszamy do lektury.

Jak wskazuje nazwa, sypialnia służy do spania. Niestety w małych mieszkaniach, rzadko mamy możliwość, aby poświęcić cały jeden pokój wyłącznie na ogromne łóżko. Zresztą w pokoju tym robimy różne inne rzeczy poza spaniem i relaksowaniem się. To najczęściej tutaj przebieramy się i przymierzamy nowe stroje, to tutaj oddajemy się w skupieniu lekturze nowej książki i tutaj spędzamy romantyczne sam na sam z drugą połówką. Okazuje się zatem, ze w wyposażeniu naszej sypialni mogą znaleźć się równie dobrze inne meble niż łóżko.

Prywatna garderoba
Dość funkcjonalnym rozwiązaniem jest połączenie sypialni z garderobą, co wynika z tego, że właśnie w tym pomieszczeniu rozpoczynamy swój dzień. Wówczas wygodnie jest od razu przejrzeć zawartość szafy i wybrać idealny strój. Warto dodać, że reprezentacyjna i duża szafa, parawan oraz sporych rozmiarów lustro nadadzą wnętrzu charakteru i nieco je ożywią. Można zastosować tu różne rozwiązania i urządzić sobie francuskie studio z antyczną toaletką z lustrem, gdzie zrobimy również poranny makijaż. Możesz postawić też na bardziej nowoczesne i minimalistyczne rozwiązania, które tylko delikatnie zaznaczą obecność garderoby w sypialni, wciąż wydobywając na wierzch jej główną funkcję. Urządzenie garderoby w sypialni jest dość naturalnym wyborem jeśli nie posiadamy zbyt wielu pokoi w mieszkaniu. Przebieranie i ubieranie należy do prywatnej części naszych domowych czynności, dlatego wolimy nie trzymać bielizny w salonie czy korytarzu.

Mały gabinecik 
Posiadając małe mieszkanie, często borykamy się z problemem właściwego zagospodarowania przestrzeni. Otóż posiadając dwa czy trzy pokoje, wydaje nam się, że jeden z nich ma być w całości poświęcony spaniu. Jeśli potrzebujemy jednak stworzyć sobie mały kącik do pracy z biurkiem i niewielkim regałem, czasem lepiej stworzyć go właśnie w sypialni. O ile w salonie często mamy gości i toczy się tam życie codzienne, to w sypialni możemy zaznać ciszy potrzebnej do skupionej i wytężonej pracy. Małe, eleganckie biurko będzie mogło dodatkowo posłużyć jako toaletka.  

Odrobina romantyzmu
Pamiętajmy również o tym, że sypialnia to przecież nasz miłosny kącik, dlatego dobrze zadbać o to, aby zagościł w niej nastrojowy klimat. Najlepiej użyć do tego właściwego oświetlenia. Zapomnij o intensywnej lampie sufitowej, ponieważ takie mocne, górne oświetlenie daje sterylne i mało romantyczne światło. Dobrze złagodzić jej blask poprze zastosowanie ozdobnego abażuru, który zapewni nastrojową grę światłocieni. Do klosza możesz dodać różne dekoracje, które wprowadzą ciekawe efekty. Pamiętaj, jednak żeby forma klosza czy lampy stojącej współgrała z aranżacją całej sypialni. Idealnie romantyczny nastrój lepiej budują mniejsze punkty świetlne. Powinny być umieszczone tak, aby uwzględnić nasze najważniejsze potrzeby i pomóc nam odnaleźć się w pokoju. Bardziej kreatywne osoby mogą wykorzystać dekoracyjne zdobienia i specyficzne barwy żarówek czy kloszy, które wprowadzą do sypialni ciemne i bardzo nastrojowe światło. Gwarantujemy, że w tak zaaranżowanej sypialni nie będziemy tylko spać i odpoczywać. 

Komentarze:

 

Moim zdaniem – tak. Serio, niech to będzie taka nasz ostoja spokoju. Jak zaczynamy pracować z lapkiem w łóżku, to naprawdę nie dzieje się dobrze. A potem w głowie tylko praca i praca, gdziekolwiek jesteśmy i cokolwiek robimy....

Dodaj komentarz:

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.