Jaka jest różnica między kryształem a szkłem?

Kryształ, ze względu na silną polską tradycję PRL-u już na zawsze będzie się nam kojarzył z produktem zdobiącym szafki i półki starych gablot meblościanek w salonie. Warto jednak podkreślić, że o ich walorach użytkowych i estetycznych przypominamy sobie także w kontekście nowoczesnych aranżacji, gdzie kryształy odnajdujemy również w kontekście lamp, czy innych istotnych dodatków wnętrzarskich. Tak duże zainteresowanie kryształem samym w sobie rodzi mnóstwo pytań nad tym w co warto zainwestować: szkło, czy kryształ. Okazuje się, że różnicę pomiędzy jednym i drugim materiałem można zauważyć bardzo szybko.

 

Czy szkło różni się od kryształu? To pytanie zadaje sobie mnóstwo osób, które albo są na etapie wykańczania domu, albo dekorują go, zwracając uwagę na istotne i ważne detale. Tradycję stosowania kryształów mocno wiążemy z latami 90 i salonem urządzonym w myśl PRL-owskiej koncepcji. Nie zmienia to jednak faktu, że i w nowoczesnych aranżacjach ten ciekawy wizualnie materiał radzi sobie bardzo dobrze.

Dziś kryształy mogą być stosowane do produkcji naczyń użytkowych i eleganckich zastaw stołowych, ale nie tylko. Duże zainteresowanie tym materiał widać także przy produkcji różnego rodzaju opraw świetlnych, w tym lamp wiszących lub stojących.

Kryształ, czyli ucieleśnienie luksusu i elegancji

Jakkolwiek nie utożsamiamy kryształu wciąż jednak dużym atutem tego materiału jest mocne przywiązanie do skojarzenia z luksusem i elegancją. Kryształ upiększa wnętrze sprawiając, że to prezentuje się nadzwyczaj ciekawie. Wystarczy przyjrzeć się kryształowym lampom wiszącym, które przygotowane na wzór żyrandoli prezentują się nadzwyczaj oryginalnie. Można je wybrać jako główną dekorację dowolnego pomieszczenia w domu, a z pewnością przyozdobi je i sprawi, że będzie wyglądało tak oryginalnie, jak nigdy dotąd.

I tutaj rodzi się pytanie, czy kryształ różni się od szkła i czy faktycznie warto kupować żyrandole wykonane z tego kruszcu?

Szkło, a kryształ – poznaj najważniejsze różnice!

Kryształ to szkło ołowiane, a podstawową różnicę pomiędzy nim, a szkłem dojrzymy gołym okiem. Kryształ będzie masywniejszy, cięższy, grubszy i posiada ciekawszą strukturę, ale od początku. W szkle ołowianym, z natury dość miękkim, dużo łatwiej się rzeźbi, co sprawia, że można mu nadać naprawdę różnorodną formę i wzór. To dlatego kryształowe wyroby są tak ciekawe wizualnie.

Kryształ będzie także dużo bardziej przezroczysty, wręcz kryształowy, co ma niemały wpływ podczas degustacji wina. To dlatego wprawieni degustatorzy gustują wyłącznie w kryształowej zastawie, która umożliwia solidną ocenę próbowanego trunku.

Ciekawą cechą kryształu będzie także jego dźwięczność. Gdy stukamy w kryształ to słychać charakterystyczne dzwonienie. Gdy uderzymy w szkło to wydobywający się dźwięk nie jest już tak przyjemny i melodyjny, a raczej dość tępy i stłumiony.

Ważną cechą kryształu będzie także refrakcja, czyli zdolność odbijania promieni słonecznych.

Szklana zastawa lub oświetlenie nie pochłaniają takiej ilości światła, jak naczynie ze szkła ołowianego. W rezultacie na tradycyjnej szklance, ale również na szklanym żyrandolu nie będzie tak efektownego blasku, jak na krysztale. Dlatego żyrandole kryształowe, czy kieliszki uważa się za tak ekskluzywne i piękne.

Już wiesz, jak rozpoznać różnicę pomiędzy szkłem, a kryształem? Poznaj wszystkie cechy kryształu i ciesz się fenomenalną dekoracją w domu!

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.