Duży dom, dużo… sprzątania

Przeprowadzając się z małego mieszkania do dużego domu, jesteśmy zazwyczaj bardzo podekscytowani, ponieważ niewątpliwie jest to pozytywna zmiana. Jednak w większości przypadków nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że wiąże się ona także z pewnymi negatywami, jak np. ogromna ilość sprzątania.

W dużych domach nawet samo odkurzenie i zmycie podłogi może zająć dwie godziny. Nie wspominając już o starciu kurzy, umyciu okien, posprzątaniu łazienki czy kuchni. Do dużych domów najczęściej przynależą też spore ogródki, o które także trzeba zadbać.

Jak zaplanować prace porządkowe w dużym domu?

Właściciele dużych domów muszą uświadomić sobie pewną rzecz, że jeśli chcą mieć porządek w domu, to powinni dbać o niego regularnie. Przede wszystkim muszą co 3-4 dni odkurzać i zmywać podłogę, ponieważ to właśnie od niej kurz przenosi się na meble. W zależności od lokalizacji domu oraz tego, ile osób w nim mieszka, częstotliwość ścierania kurzy może być różna. Czasem wystarczy zrobić to raz w tygodniu przy pomocy specjalnych preparatów, które ograniczają ilość osiadającego kurzu (typu Pronto), a w innych domach wykonywanie tej czynności może być niezbędne nawet co 3-4 dni.

Planując porządki, nie można zapomnieć też o sprzątaniu łazienek i kuchni. Choć ogólne przetarcie blatów, kuchenki czy luster powinniśmy wykonywać nawet codziennie, to inne prace, jak mycie toalety, wanny czy frontów szafek kuchennych można zrobić już zaledwie raz w tygodniu. Podobnie jest ze sprzątaniem w innych pomieszczeniach. Trochę rzadziej warto wykonać dokładne czyszczenie lodówki, pralki i piekarnika – wystarczy to zrobić raz w miesiącu. Porządki w szafkach i mycie okien można wykonać jeszcze rzadziej – np. raz na 3 miesiące. Pilnując takiego planu sprzątania, jesteśmy w stanie utrzymać optymalny porządek przez cały czas, dzięki czemu nie będziemy się wstydzić zaprosić gości do własnego domu, nawet jeśli będzie to zupełnie spontaniczne zaproszenie.

Powyższy plan sprzątania jasno pokazuje, że utrzymanie porządku w domu może zająć sporą część naszego wolnego czasu, dlatego jeśli nie chcemy go na to przeznaczać, to warto wejść na stronę www.pomocedomowe.pl i poszukać osoby, która za pewną opłatą będzie chciała to zrobić za nas. Warto pamiętać, że płatne sprzątanie w Warszawie nie jest wyjątkowo tanie, ponieważ wynagrodzenie za godzinę pracy sprzątaczki bywa o kilkadziesiąt procent wyższe niż w innych miastach, to jednak mieszkańcy stolicy najczęściej korzystają z takich usług.

Jak zlecić prace pomocy domowej?

Po podjęciu decyzji o zatrudnieniu pomocy domowej, która odciąży nas w codziennych obowiązkach, powinniśmy zastanowić się, jaki plan pracy jej ustalimy. W kwestii sprzątania warto polegać na powyższym schemacie, ale trzeba również wiedzieć, że taka osoba może także zrobić zakupy, przygotować posiłki, zrobić pranie i wyprasować ubrania, a nawet załatwić sprawy urzędowe. Wszystko zależy od tego, jak się z nią umówimy. Oczywiście zakres obowiązków powinien być dostosowany do zaproponowanej stawki oraz ilości godzin pracy.

Najlepszym miejscem na znalezienie dobrej pomocy domowej jest skorzystanie ze specjalnych serwisów, które zrzeszają osoby świadczące takie usługi oraz tych, którzy potrzebują pomocy w domowych obowiązkach. Na takich stronach są czytelne informacje o każdej osobie, opinie na jej temat oraz np. listy preferowanych obowiązków. Trzeba na to zwracać uwagę, ponieważ nie każda pomoc domowa podejmuje się wykonywania wszystkich czynności – niektóre np. tylko sprzątają, a inne zajmują się kuchnią.

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.