Jak oszczędzać na materiałach budowlanych?

Obecnie ceny materiałów budowlanych rosną w niezwykle szybki tempie. Wpływa to realnie na zwiększenie się kosztów nie tylko dla prywatnych inwestorów, ale również dla deweloperów. Czy istnieją jednak sposoby na to, by zminimalizować straty, cały czas oszczędzając na materiałach budowlanych, i kupując je taniej, niż robi to większość?

Wzrost cen materiałów budowlanych

Niestety, w ciągu ostatnich kilku miesięcy obserwuje się gwałtowny wzrost cen materiałów budowlanych. Sytuacja ta będzie odbijać się jednak głównie na osobach budujących swój własny dom – to one najbardziej odczują wzrost kosztów, podczas gdy inwestorzy i deweloperzy zrekompensują poniesione straty w wyższych cenach końcowych dla swoich klientów.

Wzrost cen może mieć przynajmniej kilka niezależnych od siebie źródeł. Wiele osób właśnie teraz decyduje się na budowę domów, przez co spada dostępność materiałów budowlanych, a jednocześnie rosną ich ceny. Wiele firm chce również zrekompensować sobie straty poniesione w okresie pandemii, podnosząc ceny, jeżeli tylko popyt na ich produkty i usługi jest odpowiednio duży – w takim wypadku my, jak klienci, będziemy te straty pokrywać.

Warto odnotować również wzrost kosztów poszczególnych surowców, jak np. stali, której ceny w niektórych miejscach poszybowała o 200-300%. Na wzrost kosztów będzie wpływała również droższa energia elektryczna, ale również fakt, że pracodawcy coraz częściej zmuszani są do oferowania wyższych pensji swoim pracownikom, przez co odbija się to znów na finalnej cenie ich usług i produktów. Na koniec, nie można zapominać również o rosnącej inflacji.

Czy to dobry czas na zakup domu lub mieszkania?

Samodzielnie należy ocenić, czy obecnie warto stawiać na zakup domu, czy mieszkania. Faktem jest jednak, że wielu specjalistów wskazuje, że ceny będą rosnąć jeszcze bardziej, dlatego jeżeli wiemy, że transakcji chcemy dokonać jak najszybciej, kolejne miesiące mogą wpłynąć jedynie na to, że cena wzrośnie.

Nawet jeżeli zakupimy dom czy mieszkanie w stanie deweloperskim, czeka na nas jeszcze ich wykończenie – tutaj również odnotowywane są olbrzymie wzrosty cen, ale i problem z dostępnością poszczególnych, niezbędnych elementów. Osoby składające wnioski o kredyty widzą, jak bardzo ceny wzrosły od momentu, gdy szacowały one, jaka kwota niezbędna będzie np. na wykończenie domu czy mieszkania, i wówczas szacowane budżety są obecnie niemożliwe do zrealizowania.

Opcją alternatywną jest zwlekania z zakupem, jednak w takim przypadku nikt nie da nam gwarancji, że ceny nie będą jeszcze wyższe, niż obecnie, lub chociaż utrzymają się na podobnym poziomie. W tym przypadku należy zwrócić również uwagę na planowany programy rządowe, zakładające dopłaty do mieszkań i domów. Mogą one również realnie wpływać na to, że deweloperzy jeszcze bardziej podniosą ceny, wiedząc, że kupujący będą mieli dodatkowe opcje obniżenia kosztów zakupu.

Market budowlany nie zawsze jest najtańszym wyborem

Wiele osób, w przypadku budowy czy wykańczania domu lub mieszkania, w pierwszej kolejności kieruje się do marketów budowlanych. Niestety, niekoniecznie oferują one najniższe ceny. Często znacznie lepszym wyborem będzie zdecydowanie się np. na dużą hurtownię, która będzie w stanie zaoferować jeszcze niższe ceny, a do tego ze względu na szeroki asortyment, nie będzie zmuszała do poszukiwania konkretnych produktów w bardzo wielu różnych miejscach.

Przykładem takiego miejsca jest hurtownia Salmut, oferująca śruby, nakrętki i inne elementy złączne, które w dużej ilości zawsze potrzebne będą w każdym domu czy mieszkaniu. Niskie ceny łączą się tutaj z naprawdę dobrą jakością, a faktem tym często zaskoczeni są stali klienci marketów budowlanych – okazuje się bowiem, że można kupować jeszcze taniej.

Warto poszukiwać właśnie takich nieoczywistych miejsc, kupując poszczególne materiały budowlane czy elementy niezbędne do wyposażenia domu lub mieszania – tyczy się to zwłaszcza mieszkańców dużych miast, gdzie wbrew pozorom, ceny potrafią być bardzo wywindowane względem mniejszych miejscowości.

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.

Polecamy:

Lampy ogrodowe