Jak dobrać odpowiednie biurko i krzesło dla pierwszoklasisty?

Biurka i krzesła są ważnym elementem komfortowego, funkcjonalnego i nowoczesnego pokoju dziecięcego. Dokonując ich wyboru powinniśmy zwracać uwagę na preferencje dziecka, ale także znać podstawowe zasady ergonomii. Dzieci spędzają dużo czasu w swoich pokojach, a ich wystrój kształtuje wyobraźnię i wpływa na rozwój osobowości. Jako rodzice musimy jednak zadbać o zdrowie, kształtujących się dopiero młodych organizmów. Bo niewłaściwie dobrane biurko i krzesło mogą spowodować wiele szkód

Na co zwrócić uwagę wybierając biurko dla ucznia?
Dobrze zorganizowana i funkcjonalna przestrzeń do nauki sprawia, że pokoje dla dzieci są wygodne i przyjemne. Biurko komputerowe z odpowiednią ilością miejsca do przechowywania, dużą powierzchnią blatu roboczego i ergonomicznym kształtem sprawi, że mały uczeń będzie z przyjemnością przystępował do nauki. Wysokość biurka ucznia powinna być odpowiednia do wzrostu naszego dziecka. Lekarze sugerują, że blat biurka dla ucznia powinien znajdować się na wysokości rąk dziecka stojącego obok niego. Doskonałym pomysłem jest zakup biurka o regulowanej wysokości z teleskopowymi nogami. Dzieci w wieku szkolnym rozwijają się w błyskawicznym tempie. Trudno kupować biurko za każdym razem, gdy dziecko urośnie kilka centymetrów. Regulowane biurko to z pewnością droższy zakup, ale za to inwestycja na lata. 

Naturalne materiały i wysoka jakość to kolejna ważna kwestia przy wyborze najlepszych biurek do pokojów dziecięcych. Przyjemne, neutralne kolory są uniwersalne, dzięki czemu mebel będzie pasować do każdego stylu wystroju pokoju dziecięcego i jego kolorystyki.

Ergonomia – słowo klucz przy wyborze krzesła do nauki
Krzesło do nauki powinno spełniać podstawowe zasady ergonomii. Najlepiej wybrać nowoczesny fotel biurowy z szerokimi możliwościami regulacji. Dzięki temu możemy z łatwością dopasować wysokość siedziska oraz oparcia do wzrostu dziecka. Regulowany powinien być również kąt nachylenia oparcia oraz wysokość podłokietników. 

Kluczową kwestią jest odpowiednie wyprofilowanie oparcia, które musi swobodnie dostosowywać się do naturalnych krzywizn dziecięcego kręgosłupa. Siedzisko powinno być wystarczająco szerokie i na tyle miękkie, aby było wygodne, jednak nie za miękkie, aby dziecko nie zapadało się w fotelu. 

Dzieci w wieku szkolnym są dosyć ruchliwe. Jeżeli krzesło będzie posiadało funkcję obrotową, a dodatkowo będzie wyposażone w mechanizm jezdny, istnieje prawdopodobieństwo, że dziecko mimowolnie będzie wykonywało w trakcie nauki zupełnie niepotrzebne ruchy, co nie sprzyja koncentracji. Dlatego warto rozważyć bardziej stabilną opcję, przynajmniej na początek.

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.