Nastrojowe oświetlenie do ogrodu - w co warto zainwestować?

​W miarę zbliżania się wiosny pragniemy spędzać coraz więcej czasu na zewnątrz, więc wykorzystajmy swój ogród lub taras, nadając mu niepowtarzalnego uroku dzięki magicznemu oświetleniu. Ten poradnik pomoże zatrzeć granice między wnętrzem, a otoczeniem domu. Pokaże, jak stworzyć przyjazną przestrzeń do relaksu i rozrywki lub po prostu piękne tło dla naszego domu. 

Dobry plan to podstawa
Pierwszym krokiem jest zrobienie planu, w którym umieścimy różne źródła światła. Nie skupiajmy się tylko na jednym rodzaju lamp. Wykorzystajmy ogromne możliwości, jakie dają nam dziś producenci oświetlenia ogrodowego. Zastanówmy się, jakie funkcje ma spełniać oświetlenie w różnych strefach naszego ogrodu, a następnie wybierzmy najlepszy rodzaj oświetlenia. Niektóre obszary muszą być jaśniejsze, a inne bardziej przyciemnione. Na przykład reflektory są idealne na dużych obszarach, podczas gdy ścieżki wymagają tylko subtelnych, rozproszonych świateł.

Gra kolorów
Kolorowe światła to prosty, ale skuteczny sposób tworzenia różnych efektów wizualnych w naszym ogrodzie. Żółcie i czerwienie dodają ciepła, kolor zielony potęguje kolor roślin, a kolor biały lub niebieski sprawiają, że obszar wydaje się świeży i chłodny. Tam, gdzie możemy, spróbujmy użyć jasnych, odbijających światło powierzchni, aby rozciągnąć i rozprowadzić światło. To zadanie mogą spełnić ściany domu.

Oświetlenie zadaniowe i akcentujące
Musimy upewnić się, że wszelkie problematyczne strefy ogrodu są dobrze oświetlone. Nie zaniedbujmy, zatem ścieżek ogrodowych, podjazdów, drogi wiodącej do domu, otoczenia garażu. Pamiętajmy jednak, że w przypadku oświetlenia akcentującego pewne elementy ogrodu mniej znaczy więcej. Chodzi przecież o to, aby nasz ogród wyglądał jak najlepiej, a nie o to, aby oświetlić każdy możliwy kącik. Wszystkie najważniejsze akcenty w naszym ogrodzie, takie jak pergole, łuki, drzewa, baseny czy posągi, mogą naprawdę ożyć po zmroku przy wykorzystaniu reflektorów.

Kilka praktycznych wskazówek
Jeśli chcemy oświetlić ścieżkę, unikajmy umieszczania świateł po obu stronach, ponieważ może wówczas wyglądać jak pas lądowania. Zawsze ustawiajmy światła tak, aby nie świeciły po oczach. Możemy przesuwać źródła światła, kiedy zmieniają się pory roku i nasz ogród dojrzewa, więc zostawmy wystarczająco dużo luzu w kablach. Pod żadnym pozorem nie używajmy do oświetlenia ogrodu lamp wewnętrznych. 

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.