Podstawy oświetlenia zewnętrznego

Oświetlenie zewnętrzne od A do Z

Warto wiedzieć o tym, że oświetlenie zewnętrzne zarówno domu jak i ogrodu to bardzo ważna sprawa. Jeśli chcemy w takie właśnie oświetlenie zainwestować, to koniecznie powinniśmy mieć świadomość tego, co wybrać. Oświetlenie zewnętrzne bowiem znacznie różni się od tego wewnątrz naszego domu, musi ono spełniać o wiele wyższe wymagania związane z odpornością, wytrzymałością, oczywiście ze względu na często niesprzyjające czynniki atmosferyczne panujące na zewnątrz.

Rola oświetlenia zewnętrznego

Oświetlenie zewnętrzne może spełniać wiele różnych ról, może był praktyczne i ozdobne zarazem. Jeśli będziemy mieć oświetlony dom oraz ogród o wiele łatwiej będzie nam przemieszczać się po zapadnięciu zmroku po naszej posesji. Będziemy też w stanie bezpiecznie wjechać samochodem do garażu, od razu też zobaczymy wyraźnie osobę, która chce do nas wejść, a stoi przy furtce. Rzecz jasna oświetlony dom nie jest już tak prostym celem dla złodzieja.

Co należy oświetlać?

Warto zająć się oświetleniem takich elementów jak podjazd, brama garażowa, brama wjazdowa oraz furtka, samo wejście do domu, schody prowadzące do domu, elewacja, taras i wszelkie ścieżki ogrodowe. Decydując się na oświetlenie zewnętrzne, musimy zadbać o to, aby oprawy świetlne były bardzo szczelne i wodoodporne, ponadto odporne na uszkodzenia mechaniczne (zwłaszcza jeśli chodzi o oświetlenie w nawierzchni). Dokonując zakupu lamp ogrodowych, musimy wybrać te oznaczone symbolem IP 44 w przypadku oświetlenia ściennego oraz IP 65 w przypadku wspomnianego już oświetlenia, które będzie zamontowane w nawierzchni. Wybierając oświetlenie, koniecznie powinniśmy zwracać uwagę wyłącznie na to stworzone w nowoczesnej i bardzo energooszczędnej technologii LED.

Co do samej instalacji, musi ona być wykonana i odebrana przez uprawnionego elektryka. Nie zapominajmy też o kwestii sterowania światłem, czyli o takich urządzeniach jak włącznik zmierzchowy, czujnik ruchu oraz program z programatorem czasu.

 

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.