Jaka umywalka do łazienki ?

Umywalka w łazience zajmuje zwykle centralne miejsce, korzystają z niej zarówno goście jak i domownicy. Musi być sprzętem praktycznym, ergonomicznym, funkcjonalnym i co dla niektórych najważniejsze dopasowanym do stylistyki wnętrza. Obecnie tylko nasza wyobraźnia może ograniczyć nasz wybór bo w sklepach wnętrzarskich odnajdujemy ogromną ilość propozycji umywalek.

 

Umywalka ceramiczna biała

 

Najpopularniejszą od lat i najczęściej wybieraną jest umywalka ceramiczna w kolorze białym. Pasuje do prawie każdego wnętrza, jest dość łatwa w użytkowaniu a utrzymanie jej czystości nie stanowi większego problemu. Najnowocześniejszym rozwiązaniem są umywalki wykonywane z ceramiki pokrytej profesjonalną powłoką dzięki której czyszczenie umywalki nie przysparza żadnych kłopotów. Jej powierzchnia nie pokrywa się kamieniem i osadami tak szybko jak w przypadku standardowej ceramicznej powłoki. Kolor biały jak wiadomo jest ponadczasowy i pasuje do wszystkich innych barw.

 

Rozmiar umywalki

 

Wymiary jakie powinna mieć umywalka są zależne od wielkości naszej łazienki. W małych pomieszczeniach sprawdzają się tradycyjne rozmiary czyli 50-60 cm jednak gdy w miarę potrzeb możemy pokusić się o zakup jeszcze mniejszych umywalek czyli mierzących 35-40 cm które może nie są w pełni komfortowe w użytkowaniu ale będziemy w stanie korzystać z nich według podstawowych potrzeb czyli na przykład do umycia rąk czy zębów. Jeśli cenimy ekologiczne i niestandardowe rozwiązania możemy zaopatrzyć się w umywalkę zinterpretowaną z miską WC co jest nowością na polskim rynku jednak amatorzy oszczędzania wody i miejsca na pewno będą zadowoleni z takiego pomysłu.

W dużej łazience mamy większe pole do popisu ponieważ możemy zamontować tam umywalkę lub dwie umywalki (rozwiązanie dla par) z połączonym blatem o szerokości ponad 100 cm.

 

Montaż umywalki i ich rodzaje

 

Najłatwiejsze w montażu są umywalki umieszczane na blacie. Są funkcjonalne, efektowne stylistycznie a to rozwiązanie jest najczęściej wybierane przez użytkowników. Umywalkę montujemy na blacie, który może mieć samodzielny układ lub być częścią szafki pod umywalką. Należy pamiętać, że dzięki blatom zyskujemy dodatkowe miejsce na kosmetyki, tak cenne w łazience. Umywalki przeznaczone do montażu na blacie mają różne interesujące i przyciągające uwagę kształty jednak standardowe na przykład: kwadratowe, okrągłe, eliptyczne etc. też są atrakcyjnym wyborem. Dzięki temu nasza umywalka będzie stanowiła intensywny akcent w łazience.

 

Dla bardziej zaawansowanych ciekawą propozycją może być umywalka montowana w blacie szafki. W tym wypadku pierwsze skrzypce gra mebel a nie umywalka, który stanowi o stylistyce całego wnętrza. Problemy montażowe można łatwo rozwiązać zaopatrując się w zestaw szafki łazienkowej i pasującej do niej umywalki więc jesteśmy zwolnieni z dopasowania tych dwóch elementów czy też docinania blatu w celu zmieszczenia tam naszej wymarzonej umywalki.

 

Umywalki podwieszane nie są już zbyt popularnym wyborem ponieważ kupujący wolą umywalki meblowe, stawiane lub wpuszczane w blat szafki. Wisząca umywalka stanowi problem montażowy ponieważ za pomocą śrub lub postumentu mocuje się ją na ścianie. Oba elementy muszą być dopasowane według serii ponieważ wcięty obrys umywalki pasuje tylko do jednego rodzaju postumentu.

 

Porady dla kupujących

 

Przed zakupem warto zapoznać się z kilkoma wymiarami, które ułatwią nam wybór i montaż. Optymalne korzystanie z umywalki będzie miało miejsce gdy będzie ona zainstalowana na wysokości 75-85 cm jednocześnie pozostawiając około 70 cm przestrzeni przed umywalką i mniej więcej 30 cm z boku aby móc z niej wygodnie skorzystać. Odległość od pionu kanalizacyjnego powinna wynosić 45 cm.

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.