Świąteczny stół – modne dekoracje, zastawa, dodatki

Święta są magicznym czasem, kiedy dużo więcej czasu spędza się z rodziną przy stole. Wspólne posiłki, dawno niewidziani krewni, niekończące się rozmowy. Przy stole zawsze dużo się dzieje. Wobec czego warto zadbać o odpowiednią jego oprawę. Dzięki wyjątkowym dodatkom chwile spędzone w rodzinnym gronie będą jeszcze bardziej niezapomniane.

Odpowiednia oprawa stołu

Dom na święta wymaga szczególnej oprawy. Również dekorując stół, możemy jeszcze lepiej przeżywać te radosne chwile razem z rodziną. Jakie nakrycie stołu wybrać? Biały obrus zdobi stół podczas szczególnych okazji, należą do nich również święta Bożego Narodzenia i oczywiście Wigilia. Biel zawsze wygląda uroczyście, a ustawiona na blacie stołu porcelana stołowa w gustowny świąteczny wzór nie tylko doskonale wygląda, wprowadza odpowiedni klimat do wnętrza, a także cieszy oko gości i domowników. Do tego typu aranżacji stołu warto dobrać klasyczne sztućce i tradycyjne szkło. Aby nie przytłoczyć gości nadmiarem dekoracji, lepiej ograniczyć się do rozłożenia naturalnych gałązek świerku przy talerzach.

W świątecznych tendencjach aranżacyjnych obecne jest także złoto, obejmujące różne dodatki, które można znaleźć w sklepie internetowym Wena. Wybór białej zastawy ze złotą obwolutą nie przyćmi innych dekoracji, a nada wnętrzu szykownego blasku. Ustawione na stole wysokie kremowe świece, brokatowe wstęgi i wszelkiego rodzaju ozdoby mieniące się złocistym blaskiem wprowadzają uroczysty klimat podczas wieczerzy wigilijnej.

Alternatywą do złota jest oczywiście srebro, które subtelnym połyskiem doda dostojeństwa każdemu świątecznemu stołowi. Lustrzane świeczniki, biała porcelana, klasyczne sztućce i połyskujące kryształowe szkło ustawione na stole przykrytym lnianym granatowym obrusem mieni się niczym rozgwieżdżone zimowe niebo. Wyczekując pierwszej gwiazdki, warto na tak zastawionym stole rozsypać biały brokat, który niczym śnieg pokryje ciemny obrus.

Niezbędniki na świątecznym stole

Święta Bożego Narodzenia to czas, kiedy wszyscy składamy sobie życzenia i dzielimy się opłatkiem. Warto zadbać, aby znalazło się przy stole wolne miejsce dla strudzonego wędrowca bądź osoby samotnie spędzającej święta. Według tradycji pod obrusem powinno się znaleźć sianko swym aromatem przypominające letnie dni. Uroczystego charakteru dodadzą każdej jadalni również zapalone świece, a ułożony na stole opłatek zachęca do dzielenia się z najbliższymi i życzenia sobie wszystkiego co najlepsze.

Świąteczne rośliny na stole

Czym byłyby święta bez choinki? Tak samo trudno sobie wyobrazić stół świąteczny bez ustawionej na środku gwiazdy betlejemskiej o intensywnie czerwonych liściach. Świeżo zerwane, pachnące lasem gałązki świerkowe wprowadzą do domu wspaniały aromat, przy tym są prostą i gustowną ozdobą stołu. Dużą popularnością cieszą się także grudniki, które kwitną długo i obficie. 

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.