Jak wybrać odpowiedni stół ?

Stoły podobnie jak łóżka to meble nie tylko niezbędne w każdym domu, ale to meble wyjątkowe, po prostu magiczne . Stół służy nie tylko do spożywania przy nim posiłku, przy stole żyjemy po prostu- spotykamy się, rozmawiamy, patrzymy na siebie, jemy, gotujemy, pracujemy, świętujemy, opłakujemy, czytamy, szyjemy, malujemy, jednym słowem przy stole toczą się dni i noce naszego życia. Stół to wybitnie jednoczący ludzi mebel, dlatego jego wybór do domu, to nie jest błaha sprawa.

Zanim dokonamy ostatecznego wyboru stołu do naszego domu, lub mieszkania, powinniśmy sobie bez pośpiechu odpowiedzieć na kilka podstawowych pytań

  • W którym miejscu naszego mieszkania chcemy postawić stół- chodzi i o ilość miejsca ( idealne ustawienie to takie, że do każdego miejsca przy stole jest łatwy dostęp, a dostateczna ilość miejsca dla każdej osoby przy stole to 60 cm, te 60 centymetrów to tez minimalna odległość wokół po odsunięciu krzeseł ) i przede wszystkim o to by było to miejsce sprzyjające tworzeniu wspólnoty.

  • Jaki styl, kolor, kształt stołu będzie najkorzystniej prezentował się w tym miejscu naszego mieszkania czy domu, w którym sobie zaplanowaliśmy. Na rynku jest bogata oferta stołów, jest w czym wybierać, ale decyzja czy będzie to stół prostokątny ( najbardziej popularny i najbardziej ustawny) , kwadratowy, okrągły, owalny ( najbardziej wygodne, bardzo efektowne, ale zajmujące najwięcej miejsca ) i jakiego koloru ( dopasowanego do reszty mebli czy może jakiś kontrastujący z barwami wnętrza), należy do nas .

  • Ile osób będzie korzystało na co dzień z tego stołu ?

  • Jakie ma być podstawowe przeznaczenie tego stołu- czy to stół w centralnym miejscu pomiędzy kuchnią a salonem, przy którym się dzieje się wszystko, czy to tylko stół w salonie dla gości i od święta, czy to stół w kuchni do rodzinnego spożywania posiłków, czy niewielki stoliczek do salonu, na werandę czy taras.

  • Czy to będzie stół tylko dla domowników, czy również dla gości, a co za tym idzie -jakie życie towarzyskie prowadzimy-intensywne czy raczej przyjmujemy gości sporadycznie. W sytuacji niezbyt dużego mieszkania i niezbyt intensywnego życia towarzyskiego można postawić na przykład na praktyczny niezbyt duży stół rozkładany przy którym rodzina komfortowo funkcjonuje na co dzień, a od święta można stół rozłożyć i pomieścić wszystkich gości.

  • Jeśli zdecydujemy się na stół rozkładany, to jakiego rodzaju. Niektóre mechanizmy rozkładania są dość skomplikowane i jeśli będziemy korzystać z tej funkcji często, to lepiej kupić stół nieco droższy , ale z prostszym, szybszym mechanizmem, by się po prostu codziennie nie denerwować

  • Z jakiego materiału ma być stół zbudowany- nie chodzi tylko o estetykę, modę, ale też o trwałość i oczywiście cenę. Jeśli chcemy stół w uniwersalnym, trochę ponadczasowym stylu i dobrej trwałości, to najlepiej postawić na naturalne surowce, przede wszystkim drewno, ewentualnie drewno połączone z marmurowym blatem w klasycznym kształcie i kolorze. Natomiast jeśli kręci nas nowoczesny styl – można postawić na modne łączenia hartowanego szkła i metalu, albo na kolorowe tworzywa łączone z szkłem lub drewnem.

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.