Ogrzewanie w domu - ile kosztuje ogrzewanie podłogowe?

Przygotowując projekt ogrzewania domu mamy do wyboru kilka możliwości. Możemy użyć na przykład klasycznego systemu grzejnikowego, ekologicznych pomp ciepła czy ogrzewania generowanego przez kotły gazowe. Bardzo popularne jest także stosowanie ogrzewania podłogowego. Czy taki sposób ogrzewania mieszkania jest opłacalny? 

Ogrzewanie podłogowe to specjalny system, działający w oparciu o instalację układaną pod posadzką. Instalacja może być zbudowana z elektrycznych kabli grzejnych bądź z systemu rurek z wodą. Taki system ogrzewania jest praktycznie niewidoczny – nie musimy montować nieestetycznych grzejników. Zyskujemy zatem nie tylko bardzo praktyczny system grzewczy, lecz także możemy zaoszczędzić sporo miejsca.

Głównym atutem ogrzewania podłogowego jest to, że taki system grzewczy pozwala na zaoszczędzenie energii. W porównaniu z tradycyjnymi grzejnikami, ogrzewanie podłogowe potrzebuje mniej energii by ogrzać pomieszczenia mieszkalne. Dzięki ogrzewaniu podłogowemu zyskujemy przy tym możliwość równomiernego ogrzewania całego pomieszczenia. Daje to poczucie dużego komfortu cieplnego, a także pozwala na uniknięcie w pokoju stref o nierównej temperaturze. 

Jeśli chodzi o koszty związane z zamontowaniem instalacji, droższe jest ogrzewanie podłogowe wodne. Natomiast taki rodzaj ogrzewania daje największą oszczędność w trakcie późniejszej eksploatacji. Ogrzewanie podłogowe wodne zużywa mniej energii niż ogrzewanie za pomocą podłogowych kabli grzejnych, i oczywiście mniej niż tradycyjny system grzejnikowy.

Ogrzewanie prądem elektrycznym jest wciąż dosyć drogie. Dlatego też musimy mieć na uwadze fakt, iż jeśli zdecydujemy się na zamontowanie elektrycznego ogrzewania podłogowego, to – chociaż zyskamy niewątpliwy komfort cieplny i wygodę na co dzień – najprawdopodobniej będziemy też musieli liczyć się z wysokimi opłatami za zużycie prądu. Natomiast koszty zakupu elementów, z których zbudowane jest elektryczne ogrzewanie podłogowe, a więc kabli i mat grzejnych, są stosunkowo niskie (a na pewno znacznie niższe niż cena instalacji do wodnego ogrzewania podłogowego). Jeśli chodzi o samo wykonanie instalacji, jest ono znacznie prostsze w przypadku elektrycznego ogrzewania podłogowego. 

Ogrzewanie podłogowe wodne jest dosyć trudne w montażu, dlatego jego wykonanie najlepiej zlecić profesjonalnemu zespołowi fachowców. Natomiast jak już wspomniano, oszczędność w trakcje samego użytkowania jest bardzo wyraźna. Największą oszczędność zyskamy w przypadku zasilenia wodnego ogrzewania podłogowego kotłem na niedrogie paliwo (na przykład drewno, węgiel czy gaz ziemny). Cena, jaką będziemy musieli zapłacić za zasilenie takiego ogrzewania będzie nawet dwa razy niższa niż w przypadku ogrzewania podłogowego używającego elektrycznych kabli grzejnych. Dlatego pomimo, że koszt wykonania samej instalacji wodnego ogrzewania podłogowego jest dość wysoki, późniejsze oszczędności są bardzo wyraźne.

 

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.