Jakie ogrzewanie domu? Gazowe!

Domy mogą być małe lub duże, jasne lub ciemne, klasyczne lub ekstrawaganckie. Jednak z całą pewnością każdy dom musi być ciepły! Zimne i niedogrzane pomieszczenia są bowiem nieprzyjemne i, co więcej, z racji zawilgocenia bardzo źle wpływają na zdrowie mieszkańców oraz wszelkie wyposażenie w budynku. Dlatego też wybór metody ogrzewania jest jedną z kluczowych decyzji związanych z budową domu.

Jak wybierać ogrzewanie do domu?

Wybór metody ogrzewania domu z całą pewnością musi być oparty o solidną analizę możliwości oraz potrzeb. Pierwszym krokiem powinno być więc określenie, jakie rodzaje ogrzewania są możliwe do zainstalowania w danym miejscu. Następnie z listy dostępnych opcji trzeba wybrać rozwiązanie najlepsze. Niestety nie jest to takie proste z racji mnogości czynników – takich jak cena instalacji, koszt użytkowania, łatwość obsługi, koszty serwisu, przyjazność dla środowiska czy bezpieczeństwo. Dopiero bowiem po rozważeniu wszystkich tych kwestii można rzetelnie ocenić celowość wyboru takiego, a nie innego rozwiązania. Zawsze warto też patrzeć w przyszłość i zwrócić uwagę na awaryjność poszczególnych rozwiązań czy też możliwość wprowadzenia ograniczeń w stosowaniu niektórych form ogrzewania – co dotyczyć może w szczególności kotłów opalanych węglem lub drewnem.

Jakie są zalety ogrzewania gazowego?

Obecnie jednym z najbardziej polecanych sposobów na ogrzewanie domu jest zastosowanie gazu ziemnego. Sytuacja ta nie powinna zresztą dziwić, gdyż rozwiązanie to ma wiele zalet. Największą z nich jest z całą pewnością całkowita bezobsługowość oraz czystość. Gaz ziemny nie pozostawia bowiem odpadów w postaci popiołu, nie generuje pyłu czy trocin oraz podawany jest do pieca i spalany w sposób automatyczny, co jest szczególnie ważne z punktu widzenia osób starszych i dzieci, dla których obsługa pieca węglowego czy kominka wiąże się z poważnymi problemami. Sporą zaletą gazu jest też rosnąca popularność tego rozwiązania, dzięki której wybierać można spośród szerokiej gamy pieców i akcesoriów. Problemów nie generuje też instalacja gazu oraz jej późniejszy serwis. Co warte podkreślenia, ogrzewanie gazowe domu jest też rozwiązaniem ekologicznym, gdyż podczas spalania tego paliwa powstaje bardzo mało zanieczyszczeń – szczególnie ważny jest prawie całkowity brak rakotwórczego benzo(a)pirenu oraz powodujących smog pyłów.

Czy każdy dom można ogrzewać gazem ziemnym?

Jak więc, widać ogrzewanie gazowe ma bardzo wiele zalet. Warto też podkreślić, że różnica w cenie między gazem a węglem jest stosunkowo niewielka – szczególnie w przypadku użytkowania starszych pieców na to paliwo stałe. Dlatego też gaz ziemny jest z całą pewnością doskonałym rozwiązaniem nie tylko dla nowo budowanych domów, ale też już stojących budynków. Jedynym ograniczeniem związanym z instalacją ogrzewania gazowego może być w praktyce jedynie brak sieci przesyłowych w niektórych rejonach kraju. Dlatego też szukając miejsca na budowę domu warto wybierać takie lokalizacje, w których można liczyć na podłączenie do sieci gazowej. Co warte podkreślenia, wielu dostawców gazu ciągle rozbudowuje swoje sieci, dlatego też zawsze lepiej sprawdzić czy w danej okolicy nie są planowane inwestycje tego rodzaju.

Czy ogrzewanie gazowe jest rozwiązaniem idealnym? Można na ten temat dyskutować – z całą pewnością ma ono jednak mnóstwo zalet, które czynią z niego jedną z najciekawszych opcji dla każdego domu!

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.