Ogrzewanie domu gazem – czy to dobry pomysł?

Stosowanie kotłów zasilanych gazem ziemnym to jedna z najczęściej wybieranych metod ogrzewania domu. Takie rozwiązanie cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem już od wielu lat. Stosowanie pieców gazowych ma oczywiście swoje plusy i minusy. W dzisiejszym artykule przeanalizujemy mocne i słabe strony ogrzewania gazowego. Zapraszamy do lektury.

Jeżeli zastanawiamy się nad zamontowaniem instalacji ogrzewania gazowego, musimy wiedzieć, że możemy zrobić to na dwa sposoby. Pierwszą z możliwości jest po prostu podłączenie do zewnętrznej sieci gazowej. Taki sposób jest zdecydowanie najwygodniejszy. Niestety, nie wszystkie działki mają dostęp do sieci gazowej. W przypadku gdy nasz dom nie ma możliwości podpięcia do sieci zewnętrznej, gaz możemy doprowadzić do domu korzystając ze specjalnego zbiornika z gazem płynnym. Taki zbiornik przechowuje się na działce i podłącza do niego domową instalację gazową.

Pierwszym argumentem, na który powołują się zwolennicy ogrzewania domu gazem ziemnym, jest wygoda korzystania z tego typu instalacji oraz komfort cieplny, jaki zyskujemy na co dzień. Współczesne piece gazowe umożliwiają sterowników urządzeniem za pośrednictwem prostych w obsłudze programatorów elektronicznych. Nowoczesne kotły mają również możliwość dowolnego zaprogramowania dzięki zastosowaniu automatyki c. o.

Kolejnym plusem korzystania z instalacji gazowej jest duża uniwersalność takiego rozwiązania. W przypadku ogrzewania domu gazem mamy do wyboru piece jedno- i dwufunkcyjne. Jeżeli zdecydujemy się na drugie rozwiązanie, piec gazowy będzie zarówno zasilał instalację centralnego ogrzewania, jak i posłuży do przygotowywania ciepłej wody użytkowej – zarówno do łazienki, jak i do kuchni. Korzystając z pieców dwufunkcyjnych unikamy konieczności poświęcenia dużej ilości miejsca na rozbudowaną kotłownię, ponieważ urządzenia z podgrzewaczami przepływowymi zajmują bardzo niewiele przestrzeni.

Produkowane współcześnie kotły gazowe (zarówno jedno-, jak i dwufunkcyjne) to urządzenia charakteryzujące się dużą sprawnością i bezawaryjnością. Na wysoką wydajność pieców gazowych wpływa zastosowanie w większości z nich technologii kondensacyjnej, pozwalającej w optymalny sposób zużywać dostarczane paliwo. Piece gazowe, które wykorzystują zjawisko kondensacji, są nawet o 100% sprawniejsze w stosunku do kotłów niekondensacyjnych. Pamiętajmy jednak, że aby mieć pewność, że instalacja gazowa działa prawidłowo, musimy wykonywać coroczny przegląd techniczny. Taki przegląd nie kosztuje dużo, a jego wykonanie zajmuje niewiele czasu.

Ogrzewanie gazowe ma także pewne wady. Przeciwnicy ogrzewania domów gazem ziemnym zwracają uwagę przede wszystkim na wysokie koszty inwestycyjne, jakie należy ponieść w związku ze zbudowaniem instalacji. Pod uwagę należy bowiem wziąć zarówno cenę wykonania kotłowni, jak i przygotowania projektu i montaż samej instalacji.

Jak wspomniano, nie każdy dom może zostać podłączony do już istniejącej zewnętrznej sieci gazowej. Takie problem pojawia się zwłaszcza w zabudowie rozproszonej, gdzie domy oddalone są od siebie o dość dużą odległość. Ponadto, samo wykonanie takiego przyłącza jest kosztowne. Aby zabudowanie mogło uzyskać dostęp do sieci zewnętrznej, konieczne jest uzyskanie odpowiedniego pozwolenia. Procedura wydawania zezwoleń jest niekiedy bardzo czasochłonna.

 

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.