Kotły gazowe jedno- i dwufunkcyjne - podstawowe różnice.

Ogrzewanie domu wiąże się z koniecznością korzystania z różnego rodzaju zaawansowanych urządzeń. Jednymi z najpopularniejszych są nowoczesne kotły gazowe, wśród których znajdują się piece jednofunkcyjne oraz piece dwufunkcyjne. Czym charakteryzują się obydwa typy urządzeń i jakie są między nimi najistotniejsze różnice? O tym dowiesz się z poniższego artykułu.

Zwolennicy ogrzewania gazowego cenią sobie takie rozwiązanie przede wszystkim za wygodę i dużą wydajność. Decyzja o ogrzewaniu domu gazem ziemnym niesie ze sobą konieczność zamontowania odpowiedniej instalacji. Sercem całego systemu jest oczywiście odpowiedni piec gazowy. Jak zostało wspomniane, możemy zdecydować się na piec jedno- lub dwufukncyjny.

Pierwszym rodzajem kotłów gazowych są piece jednofunkcyjne. Tego rodzaju urządzenia wykorzystywane są wyłącznie do zasilania instalacji centralnego ogrzewania. Jeśli chodzi o cenę, piece jednofunkcyjne są znacznie tańsze od urządzeń dwufunkcyjnych. Jednak ze względu na to, że takie piece są wykorzystywane tylko do instalacji c. o. musimy liczyć się również z tym, że czeka nas zakup podgrzewacza wody użytkowej. Kotły jednofunkcyjne najlepiej sprawdzą się w domach o dużej powierzchni, w których znajdują się dwie lub trzy łazienki. W przypadku takich budynków najlepszym rozwiązaniem będzie wybór kotła jednofunkcyjnego współpracującego z pojemnościowym podgrzewaczem wody. Dużym plusem kotła jednofunkcyjnego są niewielkie rozmiary i możliwość powieszenia go na ścianie – jednak musimy liczyć się z tym, że cała instalacja, ze względu na dużą ilość elementów, ma dość spore rozmiary. Kotły jednofunkcyjne są przy tym bardzo proste w obsłudze. Najlepszym rozwiązaniem będzie wybór modelu wyposażonego w elektroniczny termostat. Do sterowania temperaturą w pomieszczeniach służą wygodne regulatory pokojowe.

Interesującą alternatywą są kotły dwufunkcyjne. Takie urządzenia są tańsze niż piece jednofunkcyjne rozbudowane o podgrzewacz i zasobnik. Ze względu na sposób działania urządzenia, sama instalacja zajmuje też o wiele mniej miejsca. Za pomocą kotła dwufunkcyjnego nie tylko zasilimy instalację centralnego ogrzewania, lecz także przygotujemy ciepłą wodę użytkową dla całego domu. Zasada działania kotła dwufunkcyjnego polega na tym, że urządzenie jednorazowo podgrzewa wyłącznie tyle wody, ile w danym momencie potrzebujemy – ogrzana woda trafia bezpośrednio do kranu i nie jest nigdzie magazynowana. Woda ogrzewana jest w tym przypadku przez specjalny podgrzewacz przepływowy. Niestety, również to rozwiązanie ma pewne ograniczenia. Przede wszystkim musimy liczyć się z tym, że podczas używania wody z kranu mogą pojawić się wahania jej temperatury. Wynika to z występowania różnic ciśnień wody znajdującej się w instalacji oraz od intensywności strumienia. Ze względu na to, że zanim w kranie pojawi się ciepła woda musi upłynąć trochę czasu, korzystanie z kotłów dwufunkcyjnych powoduje większe zużycie wody niż w przypadku pieców jednofunkcyjnych. Kotły dwufunkcyjne najlepiej sprawdzą się w domach o niewielkiej powierzchni. Ważne jest, by punkty poboru wody znajdowały się w tym przypadku możliwie jak najbliżej pieca.

Zakup pieca gazowego musi być poprzedzony decyzją, do czego będziemy chcieli go wykorzystywać. Dlatego zanim wybierzemy konkretny model, powinniśmy gruntownie przemyśleć nasze oczekiwania.

 

Powiązane artykuły

Kontakt

ul. Heleny 10 30-838 Kraków

Telefon: 712 997 047

E-mail: redakcja@kapitalnydom.pl

 

Co znajdziesz na stronie?

KapitalnyDom.pl to strona współtworzona przez 3 projektantki wnętrz i panie domu, które dzielą się swoimi doświadczeniami domowymi.

O nas

Portal z praktycznymi poradami dla domu, z przeznaczeniem dla Pań domu, ale i dla początkujących architektów wnętrz. Portal prowadzony przez ludzi z branży, którzy doskonale znają problemy i potrzeby większości domowników.